• AKTUALNOŚCI

            • MIKOŁAJKI W KLASIE VI

            • "Święty Mikołaj, to taki Święty,

              który przynosi dzieciom prezenty.

              I choć to może jedynie bajka,

              mieszka podobno gdzieś w Mikołajkach.

              Ma tam, jak mówią, domek z ogródkiem,

              gdzie spędza chwile wytchnienia krótkie.

              Bo choć to męczy go pewnie nieraz,

              co dzień dla dzieci prezenty zbiera."

            • MIKOŁAJKOWY KONCERT CHARYTATYWNY

            •        6 grudnia 2023r. w Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach została przeprowadzona Mikołajkowa Akcja Charytatywna dla Martynki Izdebskiej. Dziewczynka z rodzicami i rodzeństwem mieszka w Gołowierzchach w obwodzie naszej szkoły.

               

                          Uczniowie szkoły, nauczyciele, rodzice, pracownicy oraz okoliczni mieszkańcy wzięli udział w koncercie przygotowanym przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem swoich wychowawców. 

              W myśl zasady, że „każdy może zostać świętym Mikołajem” przyłączyliśmy się do zbiórki pieniędzy na rzecz Martynki.

                  Koncert rozpoczął się o godzinie 12.00. Wystąpili uczniowie ze wszystkich oddziałów w szkole, śpiewając piosenki o tematyce świątecznej.

                 

                     Głównym organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski z opiekunem panią Iwoną Tchórzewską.

               

              Społeczność  Szkoły Podstawowej w Celinach dziękuje wszystkim ofiarodawcom za włączenie się do akcji oraz udział w koncercie.

               

            • MIKOŁAJKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

            •        6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po przedszkolu dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. A najmłodsi dodatkowo podśpiewywali:

               

              "Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje

               

              Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???

               

              O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.

               

              Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…"

               

                   I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja.W pewnej chwili usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. Przeprosił, że tak długo wszyscy musieli na niego czekać, ale w drodze utknął w korku, a potem naprawiał kopytko swojemu reniferowi. Na szczęście dotarł. A dzieci, na powitanie Mikołaja zaprezentowały wierszyki, piosenkę, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na zakończenie wizyty dzieci obdarowały  Mikołaja własnoręcznie wykonanymi  upominkami i życzyły mu dużo zdrowia i wytrwałości w tym pracowitym dla niego czasie.

              Mikołaj   pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!

                      Serdeczne podziękowania kierujemy Panu sołtysowi wsi Celiny Panu Pawłowi Karwowskiemu za pomoc świętemu Mikołajowi w rozdawaniu prezentów. 

               

               

            • ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

            •      29 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. 

                Był to dzień radosnych zabaw i wróżb przygotowanych przez Samorząd Uczniowski wraz z p. Iwoną Tchórzewską.

                 Andrzejki to okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jaka czeka ich przyszłość, jaki zawód zdobędą w przyszłości czy jak na imię będzie miała przyszła sympatia. 

                 Radości i uśmiechu było wiele, wszyscy z utęsknieniem czekają na następny rok wróżb.

            • ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE

            •      W Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny  działa świetlica, która  jest formą realizacji zadań opiekuńczych szkoły.

                     Zajęciami świetlicowymi objęliśmy  uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców, organizację dojazdu lub inne okoliczności.

                    Do świetlicy przyjmowane są dzieci na podstawie kart zgłoszeń składanych przez rodziców lub prawnych opiekunów.

                      Celem działalności  świetlicy jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki, pomocy w nauce, warunków do nauki własnej oraz wypoczynku i rekreacji poprzez:

              zabawy i gry świetlicowe;

              zajęcia plastyczne i techniczne;

              zajęcia według indywidualnych zainteresowań uczniów;

              zajęcia utrwalające wiedzę;

              gry i zabawy rozwijające;

              zajęcia sportowe;

              ćwiczenia ruchowe;

              czytelnictwo;

              małe formy teatralne.

                   Opiekunem świetlicy jest Pani Agata Kozłowska. Jest ona pomysłodawcą wielu zabaw i aktywności uczniów. W dniu 25 listopada dzieci przyłączyły się do akcji „Dzień Pluszowego Misia” i wykonywały małe misie z gąbki i gumek.

                   

            • REALIZACJA PROGRAMU "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI"

            •          Nasza szkoła bierze udział w programie "Laboratoria Przyszłości", który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. "Laboratoria Przyszłości" to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży

                 W ramach programu otrzymaliśmy sprzęt, który wzbogacił pracownię informatyczną i techniczną. Od września 2022 roku systematycznie realizowane są zajęcia z wykorzystaniem tego sprzętu. Głównym koordynatorem projektu „Laboratoria przyszłości” w naszej placówce jest Pan Wojciech  Dobrowolski.

                 W ramach projektu otrzymaliśmy między innymi Drukarkę 3D, która na stałe jest umieszczona w pracowni komputerowej. We wszystkich klasach odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie zostali zapoznani z ogólną budową, działaniem i zastosowaniem drukarki w praktyce. Udało  się im  z sukcesem wydrukować  ciekawe projekty.

                   Uczniowie klasy IV pod kierunkiem Pana Dobrowolskiego programowali robota PHOTON oraz projektowali i drukowali przedmioty na drukarce 3D.

                  Zaangażowanie i uśmiechy zdecydowanie widać było podczas pracy wszystkich uczniów. Proces tworzenia i efekty pracy widać na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

            • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            • "Czy to jutro, czy to dziś. Wszystkim jest potrzebny Miś"

                            29  listopada 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych  obchodziły  Dzień Pluszowego Misia.

                    Każdy maluch  przyszedł do przedszkola ze swoim ulubionym pluszakiem. Tego dnia  panie wychowawczynie: Pani Izabela Wróbel oraz  Pani Izabela Zabłocka prowadziły  zajęcia związane z pluszowym misiem m.in. taniec z misiem i  zabawy ruchowe . Dzieci wykonały również prace plastyczne o tej tematyce..

                         Przedszkolaki zostały  zaproszone przez panią Renatę Czajkę do biblioteki szkolnej. Poznały bajki o misiach i różne historie z nim związane. Pani Renata wręczyła dzieciom pamiątkowe medale.

                            Dzień Pluszowego Misia dostarczył dzieciom wiele radości.

                       Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, obchodzone 25 listopada, które ma na celu uczczenie jednej z najbardziej kultowych i ukochanych zabawek dzieciństwa – pluszowego misia. Święto to zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek.

               

            • MILITARNY POKAZ HISTORYCZNY

            •        Żywe lekcje historii to jedno z najciekawszych sposobów poznawania dziejów  oraz ważny element kształtowania patriotyzmu młodego człowieka. Przenoszą nas w odległe czasy, dając możliwość wejścia w role postaci historycznych, utożsamienia się z nimi, zrozumienia praw rządzących w regionie,  w kraju i   na  świecie. 

                    W dniu 23 listopada w naszej szkole odbyły się pokazy historyczne w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W czasie rekonstrukcji historycznej  prowadzący  uświadomił uczestnikom,   jak ważne jest posiadanie własnego kraju, wolności, ale także poczucie przynależności narodowej  - każde to słowo jest bezcenne, bo okupione krwią naszych przodków.  W pełnej ciekawostek wypowiedzi roztoczył perspektywę historyczną od czasów zaborów, dążeń Polaków do odzyskania niepodległości po losy Rzeczypospolitej podczas kampanii wrześniowej. Pan Przemysław omówił walki obronne Polski oraz przebieg II wojny światowej. 

                  Podczas pokazów chętni uczniowie byli angażowani do aranżacji krótkich scenek nawiązujących do tematyki okresu wojennego.  Wszyscy uczestnicy mieli możliwość przymierzenia mundurów żołnierskich, obejrzenia i zapoznania się z eksponatami i replikami broni.

                     Ze słów prowadzącego płynęło przekonanie, że wolość mierzy się nie tylko „krzyżami”, ale także  dbałością o poczucie tożsamości narodowej – kulturę języka i słowa, kulturę bycia, pielęgnowanie tradycji, znajomość i wyciąganie wniosków z historii, która jest żywa, ponieważ tworzy ją każdy z nas.

            • DZIEŃ KREDKI W GMINNEJ BIBLIOTECE W TRZEBIESZOWIE

            •         Rysowanie to wspaniała przygoda i  ważny trening dla każdego dziecka. Kredki wprowadzają nas w świat kolorów, rysunku, rozwijają wyobraźnię  i towarzyszą przez długie lata w domu, w przedszkolu, w szkole.

                     W dniu 22 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego „Biedronki” udały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebieszowie. Przedszkolaki wzięły udział w bogatym programie przygotowanym przez bibliotekę z okazji Dnia Kredki. Wydarzenie rozpoczęło się od zagadek dotyczących kolorów. Następnie dzieci układały puzzle oraz przemierzały bibliotekę w poszukiwaniu ukrytych niespodzianek  - kredek. Wielką frajdę sprawiła uczestnikom zabawa w kolory z chustą animacyjną. Ważny element programu stanowiła praca plastyczna – kolorowanie i ozdabianie zakładki do książki w kształcie kredki. Uwieńczeniem zajęć było przyznanie przedszkolakom upominków – kredek oraz słodki poczęstunek.

                       Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie: Izabela Wróbel oraz Justyna Satner. Gorące podziękowania składamy Pani Alicji Majewskiej, dyrektorowi Gminnej Biblioteki w Trzebieszowie za zaproszenie i zorganizowanie  zajęć dla dzieci z oddziału  przedszkolnego W Celinach. 

            • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI W NASZEJ SZKOLE

            •                 16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

                           Z okazji tego święta dzieci  z klas I- VIII wzięły udział w warsztatach, które poprowadziła Pani pedagog Agnieszka Rola.

                           W klasach I-V uczniowie oglądali film pt. „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”, a w klasach starszych VI-VIII- „Cyrk motyli”. Na postawie filmów dzieci wyjaśniały pojęcie tolerancja, jak ją rozumieją oraz jakie ma znaczenie we współczesnym świecie. Uczniowie wspólnie rozwiązywali krzyżówkę, gdzie hasła związane były z tolerancją. 

                      Mamy nadzieję, że dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy. W kontaktach z innymi osobami miejmy na uwadze to, że tolerancja to zachowanie    i cecha, która mieści w sobie: cierpliwość, dobroć, wyrozumiałość, chęć pomocy, uprzejmość, zrozumienie i umiejętność współpracy. Tolerancja nie znosi obojętności, nienawiści, pogardy, lekceważenia innych ludzi. Pamiętajmy, że każdy człowiek zasługuje na akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę  czy religię.

              Motto Szkolnego Dnia Tolerancji - „Dziwny jest ten świat” Cz. Niemen

              Dziwny jest ten świat
              Gdzie jeszcze wciąż
              Mieści się wiele zła
              I dziwne jest to

              Że od tylu lat
              Człowiekiem gardzi człowiek
              Dziwny ten świat
              Świat ludzkich spraw

              Czasem aż wstyd przyznać się
              A jednak często jest
              Że ktoś słowem złym
              Zabija tak jak nożem
              Lecz ludzi dobrej woli jest więcej

              I mocno wierzę w to
              Że ten świat
              Nie zginie nigdy dzięki nim

                         Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

               

            • 11 LISTOPADA UROCZYSTOŚĆ RELIGIJNO-PATRIOTYCZNA W CELINACH

            •       11 listopada 2023 roku w Kościele św. Józefa  w Celinach odbyła się Uroczystość religijno-patriotyczna, podczas której oddano hołd ofiarom II wojny światowej z Celin i najbliższej okolicy  oraz poświęcono tablicę pamiątkową. W wydarzeniu  wzięli udział: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Trzebieszowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Celinach, rodziny ofiar, których nazwiska zostały uwiecznione na odsłoniętej tablicy, parafianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

                  Naszą Szkołę reprezentowali: Pani dyrektor Agnieszka Izdebska, Pani Małgorzata Gontarczyk, Pani Renata Czajka,  Pani Urszula Goławska oraz liczna grupa uczniów.

                 Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, potem odbył się  występ artystyczny uczniów pod kierunkiem P. Małgorzaty Gontarczyk i P. Renaty Czajki.

                 Głównym punktem uroczystości była msza święta, którą celebrował proboszcz ks. Andrzej Majchrzak                z udziałem  ks. Mariana Kopcia.  

                 Następnie głos zabrała P. Urszula Goławska-wnuczka Kazimierza Turskiego, wyrażając wdzięczność ks. proboszczowi za zaangażowanie w odsłonięcie tablicy upamiętniającej  tutejsze ofiary II wojny światowej i ich dramatyczne wydarzenia.  

                  Dalszy ciąg uroczystości odbył się na Cmentarzu Parafialnym, gdzie złożono kwiaty i poświęcono tablicę, która jest  symbolem  pamięci o tragicznych losach ludzi z tego terenu. Tablicę ufundowały rodziny ofiar. Widnieje na niej następujący wpis:

              mjr Zygmunt Wolanin- stracony 24.05.1946r. Warszawa

              Szczepan Rzążewski-wywieziony, zmarł-Rosja

              Zamordowani w niemieckich obozach koncentracyjnych

              Stanisław Kurowski-Oświęcim

              Henryk Jakubowicz-Oświęcim

              Józef Płudowski-Oświęcim

              Franciszek Sobczak-Majdanek

              Kazimierz Turski-Majdanek

              Stanisław Sobczak-Majdanek

               

                  Uroczystość miała podniosły charakter i była okazją do refleksji nad historycznymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.

               

            • PRZEDSZKOLAKI Z CELIN NA KONKURSIE "NIEPODLEGŁA POLSKA"

            •        Dnia 9 listopada 2023r. w Przedszkolu w Dębowicy odbył się przegląd pieśni patriotycznych pod hasłem  "Niepodległa Polska".

                    Wzięły w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach.

                    Grupę Biedronek reprezentowali Mikołaj Karwowski, Julia Borkowska oraz Blanka Rzążewska. Przygotowała ich do występu Pani Izabela Wróbel. Z grupy Pszczółek wystąpili Ewa Orzełowska i Laura Matejek. Dzieci pięknie zaśpiewały pieśni patriotyczne.

                      Występy każdego z uczestników były nagradzane brawami. Dzieci otrzymały nagrodę i pamiatkowy dyplom. Opiekę nad uczestnikami sprawowała Pani Izabela Zabłocka, ktora przygotowała występ "Pszczółek".

            • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

            •         W dniu 7 listopada 2023 r. dzieci z grup przedszkolnych  „Pszczółki” i „Biedronki” wyruszyły w podróż do krainy bajek, w której aż zaroiło się od księżniczek, superbohaterów, kolorowych zwierzątek i innych nieziemskich postaci. Przedszkolaki, przebrane za swoją ulubioną postać, wzięły udział we wspólnej zabawie w rytmie bajkowej muzyki.  

                    Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do wspólnej zabawy, prezentacji kostiumów znanych postaci z bajek i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Sprawił przedszkolakom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.

                     Organizatorami Dnia Postaci z Bajek w szkole w Celinach były panie: Izabela Wróbel i Izabela Zabłocka.

            • HALLOWEEN

            •      W ostatnim tygodniu października uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać na lekcjach j. angielskiego zwyczaje związane z obchodami Halloween w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

                 Celem zajęć było wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tym świętem, rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez poznanie zwyczajów związanych z obchodami Halloween oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów obszarów anglojęzycznych.

                  Zabawy w języku angielskim organizowała Pani Anna Bielska.

            • GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ W CELINACH

            •         W dniu 30 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej dla uczniów z klas VI- VIII Szkół Podstawowych z terenu Gminy Trzebieszów pod patronatem Wójta Gminy Trzebieszów oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebieszowie.

                     Celem  zawodów była popularyzacja piłki nożnej wśród uczniów gminy Trzebieszów oraz  aktywne spędzanie czasu wolnego.

                       Głównym organizatorem Turnieju Piłki Nożnej był  Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Promyk” przy Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach.

                         Do zawodów zgłosiły się reprezentacje ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Trzebieszów.

              W skład komisji sędziowskiej wchodził Pan Rafał Zdunek- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebieszowie oraz Pan Paweł Biadun- trener ULKS „Promyk” Celiny.

                   Zawody uroczyście rozpoczęła Pani Agnieszka Izdebska- dyrektor Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach oraz Wójt Gminy Trzebieszów Pan Mirosław Szekalis.

                        Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom a zwycięskie drużyny puchary i medale.

              I miejsce w turnieju wywalczyła Szkoła Podstawowa z Dębowicy.

              II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Trzebieszowie Drugim.

              III miejsce otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Mikłus.

              Przewidziano również nagrody dla najlepszego strzelca turnieju oraz bramkarza. Statuetki otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębowicy.

                       Organizatorzy przygotowali dla wszystkich zawodników poczęstunek.

              Wspaniała pogoda i sportowa rywalizacja sprawiły, że zmagania piłkarzy pozostaną w pamięci na długi czas.

                   Pani Dyrektor Agnieszka Izdebska składa serdeczne podziękowania Panu Wójtowi Gminy Trzebieszów Mirosławowi Szekalisowi oraz Panu Rafałowi Zdunkowi dyrektorowi GOK w Trzebieszowie za objęcie imprezy swoim patronatem. Pani Dyrektor dziękuje wszystkim dyrektorom szkół oraz opiekunom drużyn za udział w zawodach. Ogromne podziękowania skierowane są również dla  zawodników turnieju za dostarczenie wielu emocji i dobrą zabawę.