UDZIAŁ W AKCJI "SZKOŁA PAMIĘTA"
- 13
GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ W CELINACH
- 34
W dniu 30 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej dla uczniów z klas VI- VIII Szkół Podstawowych z terenu Gminy Trzebieszów pod patronatem Wójta Gminy Trzebieszów oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebieszowie.
Celem zawodów była popularyzacja piłki nożnej wśród uczniów gminy Trzebieszów oraz aktywne spędzanie czasu wolnego.
Głównym organizatorem Turnieju Piłki Nożnej był Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Promyk” przy Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach.
Do zawodów zgłosiły się reprezentacje ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Trzebieszów.
W skład komisji sędziowskiej wchodził Pan Rafał Zdunek- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebieszowie oraz Pan Paweł Biadun- trener ULKS „Promyk” Celiny.
Zawody uroczyście rozpoczęła Pani Agnieszka Izdebska- dyrektor Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach oraz Wójt Gminy Trzebieszów Pan Mirosław Szekalis.
Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom a zwycięskie drużyny puchary i medale.
I miejsce w turnieju wywalczyła Szkoła Podstawowa z Dębowicy.
II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Trzebieszowie Drugim.
III miejsce otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Mikłus.
Przewidziano również nagrody dla najlepszego strzelca turnieju oraz bramkarza. Statuetki otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębowicy.
Organizatorzy przygotowali dla wszystkich zawodników poczęstunek.
Wspaniała pogoda i sportowa rywalizacja sprawiły, że zmagania piłkarzy pozostaną w pamięci na długi czas.
Pani Dyrektor Agnieszka Izdebska składa serdeczne podziękowania Panu Wójtowi Gminy Trzebieszów Mirosławowi Szekalisowi oraz Panu Rafałowi Zdunkowi dyrektorowi GOK w Trzebieszowie za objęcie imprezy swoim patronatem. Pani Dyrektor dziękuje wszystkim dyrektorom szkół oraz opiekunom drużyn za udział w zawodach. Ogromne podziękowania skierowane są również dla zawodników turnieju za dostarczenie wielu emocji i dobrą zabawę.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
- 28
W dniu 30 października 2023 r. dzielnicowy Pan Albert Pieniak wraz z sierżantem sztabowym Piotrem Safiańskim, w ramach prowadzonej działalności profilaktycznej, przeprowadzili zajęcia dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach. W spotkaniu udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły podzieleni na trzy grupy: oddziały przedszkolne, edukacja wczesnoszkolna oraz klasy IV- VIII.
Maluchy dowiedziały się wielu informacji na temat przepisów ruchu drogowego. Mowa była o tym, jak właściwie korzystać z drogi, którą jej stroną zgodnie z przepisami można się poruszać i jak się zachowywać w jej obrębie, aby nie stać się uczestnikiem zdarzenia drogowego. Ponadto podkreślali, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Funkcjonariusze mówił również o tym, jak bezpiecznie spędzać czas poza domem oraz jak korzystać właściwie z urządzeń na placach zabaw.
Nasi goście zwrócili też szczególną uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowania z nieznanymi zwierzętami.
Ze starszymi uczniami policjanci rozmawiali na temat zagrożeń, jakie można spotkać w sieci internetowej. Zwracali uwagę, iż sieć jest doskonałym narzędziem do nauki, ale niewłaściwe korzystanie z niej może przysporzyć wielu problemów.
W trakcie spotkań poruszane zostały zagadnienia związane z agresją wśród dzieci i młodzieży, problemem przemocy fizycznej i psychicznej oraz cyberprzemocy. Szczególną uwagę poświęcono mowie nienawiści, w tym „hejcie” oraz nagrywaniom różnego rodzaju filmów bez wiedzy i zgody innych osób i udostępnianiu ich.
Mundurowi zwracali uwagę na to, by młodzież nie przekazywała nikomu swoich danych osobowych oraz informacji, które mogą zostać wykorzystane na ich szkodę.
Uczniowie dowiedzieli się także kim zgodnie z przepisami prawa jest nieletni, jakie ma prawa i jakie obowiązki. Policjanci zaznaczali, iż niewywiązywanie się przez młodzież choćby z obowiązku szkolnego może świadczyć o demoralizacji, a sprawy tego typu kierowane są do sądu rodzinnego. Ponadto mundurowi poinformowali młodzież, iż przed sądem rodzinnym odpowiadają także nieletni, którzy łamią prawo i popełniają czyny karalne. Funkcjonariusze wskazali również katalog kar, jakie sąd może nałożyć na nieletniego
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I
Klasa pierwsza ślubuje!
51Zgodnie z tradycją naszej szkoły 25.10.2022r. odbyła się bardzo ważna uroczystość – uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie i zostali pasowani na pierwszoklasistów. W tym dniu dzieci zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach.
Do tej uroczystości przygotowywały się od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni Pani Janiny Celińskiej - Walendowicz, uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób.
Tego dnia panowała wyjątkowa atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, piękna dekoracja sali gimnastycznej, dużo honorowych gości wprawiło wszystkich w podniosły nastrój.
Nasi najmłodsi w obecności rodziców ślubowali na Sztandar Szkoły być dobrymi Polakami i kolegami, dbać o dobre imię naszej szkoły, uczyć się pilnie i szanować nauczycieli. Uroczystość pasowania dużą kolorową kredką symbolizowała włączenie dzieci do grona uczniów naszej szkoły i korzystania w pełni z praw i obowiązków ucznia.
Ciepłe i miłe słowa skierowała do uczniów Pani dyrektor Agnieszka Izdebska, która wręczyła dzieciom legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anita Celińska ofiarowała pierwszoklasistom książeczki. Ksiądz Andrzej Majchrzak pogratulował dzieciom i rodzicom.
W programie artystycznym pierwszakom towarzyszyła klasa III ze swoją wychowawczynią Panią Urszulą Goławską. Wszyscy wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
Po uroczystej akademii uczniowie klasy pierwszej i trzeciej wraz z Wychowawczyniami i Rodzicami udali się do klas na poczęstunek.
Ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy pierwszej.
Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów, cudownej i owocnej nauki oraz uśmiechu na co dzień.
ZŁOTE GODY PAR GMINY TRZEBIESZÓW I WYSTĘPY UCZNIÓW Z CELIN
- 15
WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY "DZIADY"
- 12
20 października 2023r. uczniowie klas VII -VIII pod opieką p. Małgorzaty Gontarczyk i p. Renaty Czajki obejrzeli inscenizację „Dziadów cz. II”.
Spektakl ten miał miejsce w Auli I LO w Łukowie. Został on przygotowany na kanwie utworu Adama Mickiewicza, który jest lekturą w szkole podstawowej. Wykonawcy to aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
Sztuka przeniosła widzów w czasy pogańskie i podkreśliła ludowe wierzenia, że nie ma winy bez kary. Ekspresyjna gra aktorska, pieśni o zabarwieniu etnicznym i niesamowita gra świateł oddały klimat tego starego obrzędu litewskiego.
Kontakt z prawdziwym teatrem jest okazją do rozbudzania wrażliwości na sztukę teatralną. Młodzież uczy się również kulturalnego odbioru sztuki oraz zachowania w teatrze.
PRÓBNA EWAKUACJA
Próbna ewakuacja – procedura, która może uratować życie
5218 października 2023 r. o godzinie 9.50 w Szkole Podstawowej w Celinach została przeprowadzona próbna ewakuacja. Wszyscy, którzy przebywali w budynku szkoły musieli niezwłocznie opuścić pomieszczenia i udać się w sposób zorganizowany na wyznaczone miejsce zbiórki na boisku szkolnym.
W akcji wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Celinach.
Pani dyrektor Agnieszka Izdebska składa serdeczne podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Celinach za aktywny udział w akcji oraz zademonstrowanie dzieciom wozu i sprzętu strażackiego.
Panika, strach, pośpiech i zagubienie to najczęstsze towarzyszące uczucia i zachowania w momencie realnego zagrożenia życia. Sytuacji kryzysowych, pożarów nie potrafimy przewidzieć, ale możemy zapobiegawczo zaaranżować i zaplanować nasze działania w takich wydarzeniach.
Warto podkreślić, że próbny alarm to ważne zadanie, które przygotowuje społeczność szkolną do odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO W NASZEJ SZKOLE - 10-17 PAŹDZIERNIKA 2023 r.
- 12
"Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka" – to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
Zdrowie psychiczne definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”. Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz poważniejszym zagrożeniem na całym świecie.
Jak zadbać o utrzymanie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia każdego dnia ? Jak dbać o swoją kondycję psychiczną? Oto kilka wskazówek jakie otrzymali nasi uczniowie:
- Bądź aktywny – ruszaj się.
- Odżywiaj się zdrowo.
- Dbaj o sen – wysypiaj się.
- Dbaj o relacje z innymi.
- Myśl dobrze o sobie i bądź życzliwy dla innych.
- Nie porównuj się z innymi.
- Pozwól sobie na odpoczynek.
- Rób to, co lubisz – dbaj o swoje pasje.
- Stawiaj sobie wyzwania.
- Ucz się nowych rzeczy.
- Korzystaj z pomocy innych.
- Korzystaj ze światła słonecznego – pamiętaj o witaminie D.
W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole w dniach 10 -17 października 2023 r. Pani pedagog Agnieszka Rola zorganizowała działania promujące dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny min. poprzez przygotowanie gazetki informacyjnej na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.
AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
- 105
„Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel,
który potrafi sprawić,
że twórcze wyrażanie siebie
i nabywanie wiedzy staje się
źródłem radości.”
ALBERT EINSTEIN
Dnia 12.10.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycił ją Wójt Gminy Trzebieszów Pan Mirosław Szekalis.
Młodzi artyści z klasy VIII oraz klasy III piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Pani Dyrektor Agnieszka Izdebska powitała zebranych i złożyła wszystkim serdeczne życzenia. Przyznała również nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym nagrody dyrektora szkoły.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Trzebieszów Pan Mirosław Szekalis, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości.
Życzenia i słowa wsparcia wyraziły przedstawicielki Rady Rodziców: Panie Anita Celińska oraz Karolina Goławska. Rodzice przygotowali dla wszystkich nauczycieli kwiatowe upominki.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Zuzanna Sulej, Zuzanna Oknińska i Andżelika Celińska- Walendowicz wręczyły pedagogom własnoręcznie wykonane kwiaty.
Pani Dyrektor Agnieszka Izdebska podziękowała nauczycielom, którzy wspólnie z uczniami przygotowali montaż słowno- muzyczny oraz dekoracje: Pani Urszuli Goławskiej, Pani Iwonie Tchórzewskiej oraz Pani psycholog Justynie Satner.
Wszystkim pracownikom szkoły składamy najlepsze życzenia!
GMINNA DYSKOTEKA W TRZEBIESZOWIE
- 4
Taniec i pląsy przy muzyce to formy spędzania wolnego czasu, które lubią niemal wszyscy bez względu na wiek. W dniu 10 października 2023r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trzebieszowie Drugim odbyła się dyskoteka dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Trzebieszów.
W rytmach muzycznych hitów, w blasku kolorowych świateł, wśród klimatycznych dekoracji, młodzież integrowała się we wspólnej tanecznej zabawie. Nie zabrakło też belgijki oraz tańca do szwajcarskiej piosenki ludowej „Kaczuchy”.
Czas upłynął w mgnieniu oka, w atmosferze pozytywnych wrażeń i dobrych emocji. Po udanej dyskotece zmęczeni, ale szczęśliwi rozeszliśmy się do swoich domów.
Opiekę nad młodzieżą sprawowała Pani Izabela Wróbel.
DZIEŃ ZWIERZĄT W GRUPIE PSZCZÓŁEK
- 8
4 października obchodzony jest "Światowy Dzień Zwierząt". Jest to okazja aby mówić o prawach zwierząt, ich etycznym traktowaniu i bezpieczeństwie. W grupie "Pszczółek" dzieci wraz z wychowawczynią Panią Izabelą Zabłocką w szczególny sposób uczciły to święto.
Przedszkolaki wypowiadały się na temat swoich zwierząt domowych, tańczyły do "zwierzakowych" utworów oraz wykonały ziemniacznego "jeżyka". Tego dnia odwiedziła nas mama jednego z przedszkolaków Pani Sylwia Goławska wraz z żółwiem Olo . Pani Goławska opowiadała o życiu i zwyczajach żółwia. Dzieci mogły go również dotknąć i nakarmić. Bardzo dziękujemy rodzicom za angażowanie się w życie naszej szkoły.
Dzień był pełen wrażeń i emocji.
WYCIECZKA KLASY IV DO STADNINY KONI ROGALE
- 17
W dniu 5 października 2023 r. uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Gontarczyk, panią pedagog Agnieszką Rola i rodzicami wybrali się na wycieczkę klasową do Stadniny Koni Rogale.
Uczestnicy wycieczki wysłuchali wielu ciekawych informacji o hodowli koni, następnie jeździli konno pod. kierunkiem właściciela stadniny ks. Andrzeja Majchrzaka. Inne atrakcje to: przejazd bryczką, ognisko, pieczenie kiełbasek oraz zabawy i gry rekreacyjne.
Uczniom klasy IV bardzo podobały się te atrakcje .
RAJD PIESZY Z OKAZJI AKCJI MITROPA
- 4
JESIEŃ I ZWIERZĘTA W GRUPIE BIEDRONEK
Jesień ….pracowity czas dla zwierząt
24Jesień to czas intensywnego żerowania i gromadzenia pożywienia wśród leśnych zwierząt. By przetrwać zimę myszy, nornice, wiewiórki, popielice, orzesznice, jeże i borsuki gromadzą leśne owoce runa i drzew. Przedszkolaki z grupy „Biedronek”, wykorzystując zgromadzone dary jesieni, wykonały domki dla zwierząt. Praca w grupach przebiegała w atmosferze zaciekawienia, fascynacji darami jesieni i wzajemnych inspiracji.
Podczas zajęć wspomnieliśmy także o Światowym Dniu Zwierząt, który jest obchodzony czasem cały tydzień (Światowy Tydzień Zwierząt), albo nawet miesiąc (październik – miesiącem zwierząt). Pomysł na wprowadzenie Światowego Dnia Zwierząt narodził w roku 1931 we Florencji podczas konferencji ekologów, którzy postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. Dzięki temu kontynuowana jest idea troski o zwierzęta, szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem.
Przygotowując się do zajęć, oglądaliśmy dary jesieni przyniesione przez przedszkolaków. Niektóre z nich to prawdziwe „okazy natury”. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, jak różnorodna, barwna i piękna jest Jesień.
Pomysłodawcą i organizatorem zabaw była wychowawczyni grupy Biedronek- Pani Izabela Wróbel.
VI EDYCJA #SprzątamyDlaPolski- KLASY I- III
- 20
WYCIECZKA KLAS I- III DO ŁUKOWA
- 21
W ramach obchodów Dnia Chłopaka uczniowie klas I-III wyjechali na wycieczkę do Łukowa.
W Auli I LO w Łukowie dzieci obejrzały sztukę teatralną pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie było adaptacją książki dla dzieci autorstwa Hugh Loftinga. Niewątpliwie duże wrażenie zrobiła scenografia. Była ona imponująca. Zmieniające się tło i rekwizyty doskonale przenosiły uczestników w różne miejsca, do których podróżował doktor Dolittle.
Następnym punktem programu wycieczki była sala zabaw Fun Park w Łukowie. Znajdowały się tam różne atrakcje: zjeżdżalnie, trampoliny, labirynty. W radosnej i luźniej atmosferze wszyscy razem bawili się i spędzali czas.
Kierownikiem wycieczki była Pani Urszula Goławska a opiekę nad uczniami sprawowały p. Renata Czajka, p. Janina Celińska-Walendowicz oraz p. Justyna Satner.
VI EDYCJA #SprzątamyDlaPolski- BIEDRONKI
- 1
W środę, 4 października 2023 roku odbyła się kolejna, VI już edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Dzieci z oddziału przedszkolnego " Biedronki" wspólnie z wychowawczynią Panią Izabelą Wróbel przyłączyły się do sprzątania swojej Małej Ojczyzny.
VI EDYCJA #SprzątamyDlaPolski- "PSZCZÓŁKI
- 5
W środę, 4 października 2023 roku odbyła się kolejna, VI już edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Dzieci z oddziału przedszkolnego " Pszczółki" wspólnie z wychowawczynią Panią Izabelą Zabłocką przyłączyły się do sprzątania swojej Małej Ojczyzny.
VI EDYCJA #SprzątamyDlaPolski
- 7
4 października 2023 roku w całej Polsce odbyła się akcja sprzątania lasów i okolicznych terenów zielonych.
Wydarzenie #SprzątamyDlaPolski skierowane jest w szczególności do przedstawicieli młodego pokolenia - młodych społeczników, młodzieżowych radnych, osób zaangażowanych w działalność organizacji pozarządowych czy samorządów uczniowskich i studenckich. Do udziału zachęcano także przedszkola i grupy nieformalne aby wspólnie zadbali o naszą planetę.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach po raz kolejny przyłączyli się do sprzątania naszego kraju pod kierunkiem Pani Moniki Sidor.
W ostatnich edycjach akcji udział wzięło ponad milion wolontariuszy, którzy sprawili, że ich małe ojczyzny stały się piękniejsze i pokazali, jak ważna jest troska o wspólne dobro! Śmiało można stwierdzić, że wszyscy uczestnicy akcji to EKO-PATRIOCI!
DELEGACJA Z CELIN PODCZAS 77. ROCZNICY AKCJI „MITROPA”
- 10
We wtorek 3 października 2023 roku, w Szaniawach Poniatach odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę akcji „Mitropa”.
Zostały one zapoczątkowane udziałem przedstawicieli ze wszystkich szkół z terenu Gminy Trzebieszów w rajdzie pieszym na trasie Trzebieszów – Szaniawy Poniaty. W rajdzie udział wzięła 10-osobowa grupa uczniów z klasy VII Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach pod opieką Pani pedagog Agnieszki Roli.
Następnie o godzinie 12.00 w samo południe pod pomnikiem z pamiątkową tablicą, została odprawiona Msza święta polowa. Po Mszy świętej odbył się Apel Poległych oraz uczniowie z Szaniaw Matys zaprezentowali rys historyczny wydarzenia .
W uroczystości wzięli udział polscy parlamentarzyści: senator Stanisław Gogacz, poseł Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, przedstawiciele władz samorządowych na szczeblu województwa, powiatu i gminy. Po raz pierwszy uroczystość została zorganizowana we współpracy z samorządami związanymi z Kiełbaskami koło Starej Kornicy gdzie siły partyzanckie zostały rozbite. Obchody zostały uświetnione przez Orkiestrę Wojskową w Siedlcach oraz Kompanię Honorową 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Delegacje władz państwowych i samorządowych oraz organizacji patriotycznych złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach Matysach przygotowały część artystyczną. Po okolicznościowych przemówieniach wszyscy zostali zaproszeni na polową grochówkę.
Szkołę Podstawową w Celinach reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Oknińska, Zuzanna Karwowska oraz Krystian Rola oraz Pani Agata Kozłowska i pani Dyrektor Agnieszka Izdebska.
Nazwa akcji „Mitropa” wzięta została od nazwy wojskowo - dyplomatycznego pociągu radzieckiego kursującego na trasie Moskwa - Warszawa - Berlin. Podczas tej akcji oddział partyzancki w liczbie około 50 żołnierzy AK i WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka, pseudonim „Kurzawa” przeprowadził akcję rozbrojenia radzieckiego pociągu dyplomatycznego bez rozlewu krwi. Rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym kilku wysoko postawionych generałów i oficerów NKWD, którzy jechali z Moskwy na naradę wojskową do Warszawy. Na Dworcu Wschodnim długo czekano na rosyjską delegację, której wcześniej na bocznicę w Łukowie dowieziono nowe generalskie mundury.
Upokorzeni komuniści już 5 października po długim pościgu okrążyli siły por. Marczuka pod Kiełbaskami koło Starej Kornicy. Tam też oddziały partyzanckie zostały rozbite, zaś sam „Kurzawa” został ranny i trafił do komunistycznej niewoli, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany przez UB. Zmarł w roku 1972.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie