Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach informuje , że dnia 22.11.2018r. o godzinie 15 00 /czwartek/ odbędzie się zebranie z rodzicami.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach informuje , że dnia 22.11.2018r. o godzinie 15 00 /czwartek/ odbędzie się zebranie z rodzicami.
W dniu 14.11.2018r. zagościł w naszej szkole teatr lalek "Bajka". Tytuł przedstawienia to "Wielkie sprawy małej żaby". Celem sztuki jest kształtowanie: właściwego stosunku do przyrody, umiejętności życia w przyjaźni, tolerancji wobec odmiennych osobowości i wyglądu. Akcja rozgrywała się na leśnej polanie oraz nad rzeką. W bajce wystąpiło 9 postaci: Żaba, Krokodyl, Smok Zygmunt, Smok Antoni i Smok Wincenty oraz Makrauhenia, Agatka, Kura i Lekkoduch. Po spektaklu zabrzmiały gromkie brawa ponieważ lalkowe przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.
W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.
Dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dnia 06.11.2018r. została zorganizowana wycieczka do Łukowa, w której wzięli udział uczniowie klas 0 i I. Opiekę nad dziećmi sprawowały p. Agnieszka Karwowska i p. Janina Celińska-Walendowicz. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Regionalne w Łukowie. Tam z udziałem przewodnika zwiedzaliśmy ekspozycje stałe: „W polu i w zagrodzie”, „Nie tylko miód”, „Łukowskie amonity”, wystawę rzeźby ludowej oraz historię Łukowa i Ziemi Łukowskiej. Stamtąd udaliśmy się pieszo (szlifując zasady ruchu drogowego) do Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której uczestniczyliśmy w specjalnie dla nas zorganizowanej lekcji bibliotecznej. Ostatnim punktem wycieczki był wyczekiwany przez dzieci Plac Zabaw „Arkabos”, gdzie mogły aktywnie spędzić czas na zabawie. Po kilku godzinach pełnych wrażeń, zmęczeni ale radośni wróciliśmy do Celin.
5 listopada 2018 roku w sali gimnastycznej zrobiło się gwarno i wesoło, gościł w naszej szkole cyrk Luna. Rozbrzmiewały na przemian gromkie brawa i śmiech w takt muzyki. Dzieci były nie tylko widzami, ale i próbowały swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy. Chwila „strachu ” nastąpiła kiedy na scenie pojawiła się treserka z pupilem cyrku, czyli z wężem na ramionach. Okazało się, że wąż jest niegroźny i chętnych do dotknięcia czy potrzymania gada było wiele – dzieci, a nawet nauczycieli. Były także pokazy akrobatyczne na małym rowerku, oraz popisy tresowanego kota i słonia. Występ cyrkowców rozweselił wszystkich i został nagrodzony brawami.
30.10.2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Siedlec. Najpierw zwiedziliśmy katedrę pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Następnie udaliśmy się do Trickolandii. Tam przeżyliśmy niezwykłą zabawę z trickartem, która polega na odpowiednim pozowaniu i robieniu zdjęć. Wszyscy ulegliśmy tym optycznym złudzeniom, oszukując swoje zmysły. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie pomnika w Nowych Iganiach, który upamiętnia słynną bitwę wojsk polskich z korpusem rosyjskim w czasie powstania listopadowego. Następnie pojechaliśmy do Nowego Opola, gdzie zwiedziliśmy Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II. Głównym celem naszej wizyty była sztuka pt. ,,Ciernie władzy” przygotowana przez alumnów III roku. Spektakl pokazał, jak daleko sięgają skutki wyboru zła, które często ukrywa się pod pozorami wolności. Wycieczka dostarczyła uczestnikom różnorodnych wrażeń – relaksu, zadumy nad przeszłością Polski oraz refleksji nad życiem.
Organizatorką wyjazdu była Bożena Nurzyńska, opiekę nad uczniami sprawowały panie-Bożena Krasuska i Beata Świderska - Jaroć.
26 października b.r. uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez przedstawicielkę łukowskiej stacji SANEPID- panią Jolantę Łukasik. Podczas zajęć omawiano zagadnienia dotyczące wpływu alkoholu i narkotyków na organizm człowieka. W części praktycznej uczniowie mieli możliwość patrzenia i poruszania się w alkogoglach i narkogoglach. Uczestnicy przekonali się, jak bardzo zmienia się obraz widzianego otoczenia oraz orientacja przestrzenna osoby będącej pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
Organizator warsztatów:
Beata Świderska-Jaroć, nauczyciel biologii
We wtorek 23 października 2018r – w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania Klas Pierwszych. Na tej uroczystości obecni byli Nauczyciele oraz Rodzice pierwszaków, którzy wystrojeni w eleganckie birety mieli zostać pasowani na uczniów. Ale nic za darmo – jak zwykle należało popisać się wystarczającą wiedzą. Przyszli uczniowie byli lekko stremowani, ale nerwy dały się szybko opanować pod troskliwą opieką wychowawczyni – Pani Janiny Celińskiej-Walendowicz. Po pomyślnym zakończeniu egzaminu na ucznia Pan Dyrektor wyraził zgodę i mogliśmy przystąpić do uroczystego Ślubowania. Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, a potem Pan Dyrektor wielkim ołówkiem pasował wszystkich na uczniów. Ślubowanie stało się okazją do wręczenia pierwszakom legitymacji szkolnych i dyplomów. Potem pełnoprawni uczniowie klas pierwszych udali się do sal na przygotowany przez Rodziców słodki poczęstunek. To był niewątpliwie bardzo przyjemny dzień, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.
10 października 2018 roku uczniowie klas II i III udali się na wycieczkę do Łukowa. W pierwszej kolejności w atmosferze radości spędziliśmy czas w Sali Zabaw „Arkabos”. Kolejnym ciekawym miejscem w czasie naszego wyjazdu była wizyta w czytelni dla dzieci, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im.H.Sienkiewicza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć księgozbiory książek, zapoznać się z funkcjonowaniem tej części biblioteki, ale niezapomnianych przeżyć dostarczyła pani bibliotekarka , która zaprosiła naszą grupę na zajęcia w czytelni. Dzieci zachwycały się niezwykłymi książkami z podręcznego księgozbioru, opowieściami oraz miały okazję rozwiązać krzyżówkę . Z biblioteki udaliśmy się do Muzeum Regionalnego. Dzięki opowieściom pani przewodnik przenieśliśmy się w dawne czasy. Kolejno zwiedzane muzealne sale wzbogaciły naszą wiedzę . Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia z panem Sienkiewiczem przed budynkiem muzeum …i wróciliśmy do Celin.
9 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas: IV,V,VI,VII wzięli udział w wycieczce do stolicy.Pierwszym punktem wyprawy była przejażdżka metrem. Następnie udaliśmy się na PGE Narodowy. Dla uczniów, którzy są kibicami piłki nożnej, zwiedzanie tego obiektu było spełnieniem marzeń. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie pan przewodnik dzielił się z nami ciekawymi opowieściami o dawnej Warszawie. Uczniowie zobaczyli między innymi: katedrę pw. św. Jana Chrzciciela, rynek Starego Miasta, mury miejskie z barbakanem, Zamek Królewski oraz Pomnik Małego Powstańca. Po spacerze uliczkami Starówki pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. W tej wspaniałej placówce mogliśmy poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy też okazję zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. To był ostatni punkt wycieczki. Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz ilości atrakcji, jakie oferuje to miasto. Na pewno jeszcze do niego wrócimy. Organizatorami wyjazdu były: p. Bożena Krasuska i p. Bożena Nurzyńska. a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Beata Swiderska - Jaroć i p. Monika Sidor.
07 października 2018 r. na długo zostanie w pamięci i w sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk i Wójta Gminy Trzebieszów Mirosława Szekalisa.
Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszkówny w Celinach to jedna z najstarszych szkół w naszej okolicy. Stulecie to wspaniała okazja, aby w uroczystej atmosferze przypomnieć sobie historię naszej placówki, spotkać wielu pracowników szkoły, absolwentów, przypomnieć tych, którzy odeszli.
O godzinie 1200 w kościele parafialnym w Celinach rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował ks. proboszcz Andrzej Majchrzak wraz z ks. Tadeuszem Wasilukiem absolwentem naszej szkoły oraz ks. Marianem Kopciem. Obecni byli również zaproszeni goście: władze, absolwenci, rodzice, uczniowie oraz pracownicy szkoły. Przybyli również przedstawiciele sąsiednich szkół z pocztami sztandarowymi. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz do szkoły. Następnie została odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona przez księdza proboszcza.
Szkolne korytarze przywitały znakomitych gości, specjalnie przygotowaną na tą okazję, wyjątkową dekoracją. Można było obejrzeć kroniki ze zdjęciami oraz rękopis ,,Trędowatej”- najsłynniejszej powieści Heleny Mniszkówny patronki naszej szkoły. Goście mieli też okazję obejrzeć wystawę prac malarskich absolwenta naszej szkoły p. Sławomira Celińskiego – Piotrowicza, który w darze dla szkoły namalował też portret Heleny Mniszkówny.
Kolejna część uroczystości odbyła się w sali sportowej od przywitania przez Dyrektora szkoły p. Andrzeja Czubaszka zaproszonych gości, rodziców , uczniów , sponsorów. Następnie głos zabrał Wicekurator Oświaty w Lublinie p. Eugeniusz Pelak, który na ręce Dyrektora złożył całej społeczności szkolnej życzenia dalszych sukcesów, wiary, cierpliwości, niegasnącego zapału, a przede wszystkim satysfakcji z pracy zawodowej oraz uznania i szacunku ze strony wychowanków i rodziców.
W dziesięciominutowej prezentacji przedstawiono historię 100 –lecia szkoły i Państwa Polskiego opracowaną przez p. Justynę Wolanin. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Uczniowie i absolwenci zaprosili zebranych w podróż w czasie, do początków szkoły. Zaprezentowali program artystyczny – występy muzyczne, tańce, recytacje i scenki.
Momentami szczególnie wzruszającymi były wystąpienia absolwentów i osób związanych z naszą szkołą. Kolejno zabierali głos: ks. Tadeusz Wasiluk , Stanisław Wolanin, Beata Marczak, Sławomir Celiński-Piotrowicz, Jacek Siestrzewitowski . Ze sceny padały ciepłe słowa uznania i wdzięczności dla dawnych pracowników szkoły, jak i obecnie w niej pracujących. Absolwenci ze wzruszeniem opowiadali swoje wspomnienia, jakie zachowały się w ich pamięci. W niejednym oku zakręciła się łza…
Z okazji jubileuszu szkoły odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przekazał naszej szkole flagę z okazji 100lecia Odzyskania Niepodległości.
W kolejnej części uroczystości odbyły się przemówienia zaproszonych gości:
W imieniu posła RP Krzysztofa Głuchowskiego głos zabrał p. Kacper Mościcki;
Zastępca dyrektora Biura Organizacji Kadr i Budżetu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego p. Małgorzata Bogusz;
Wójt Gminy Trzebieszów - p. Mirosław Szekalis;
Ks. Proboszcz Andrzej Majchrzak.
Na zakończenie p. Iwona Wolanin przewodnicząca Rady Rodziców podziękowała wszystkim nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, uczniom, rodzicom, absolwentom oraz sponsorom dzięki którym dzień Jubileuszu 100-lecia Szkoły w Celinach był dniem wspaniałym i wyjątkowym. Dzięki zaangażowaniu całej naszej społeczności długo będzie powracał w najpiękniejszych wspomnieniach . Jubileusz 100lecia uświetnił smaczny i duży tort.
Po zakończonej uroczystości wszyscy goście, nauczyciele, sponsorzy, uczniowie oraz absolwenci Szkoły Jubilatki zostali zaproszeni na poczęstunek oraz sentymentalny spacer po szkole. Wspólne spotkanie sprzyjało podtrzymanie uroczystego charakteru święta szkoła a także wspomnieniom po latach.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjantów, którzy spotkali się z uczniami klas starszych i młodszych. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomnieli również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji.
22 czerwca oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w tutejszym kościele. Na akademii, którą przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem wychowawczyni – p. Janiny Celińskiej-Walendowicz zebrali się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Swoją obecnością zaszczycił obecnych Wójt Gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis.Bardzo miłą częścią apelu było uhonorowanie uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, wzorowe oraz bardzo dobre zachowanie nagrodami książkowymi i upominkami.Na zakończenie apelu już tradycyjnie Dyrektor życzył wszystkim uczniom dni pełnych relaksu, słońca i niezapomnianych przygód – zabrzmiał ostatni dzwonek kończący rok szkolny 2017/2018. Do zobaczenia we wrześniu!
8 czerwca nasi mali sportowcy z przedszkola brali udział w X Wiosennej Spartakiadzie Przedszkolaków , która odbyła się w Szkole Podstawowej w Szaniawach.
„Spartakiada przedszkolaka” jest imprezą, której dominuje radość ze wspólnej zabawy dzieci przedszkolnych w wieku 5-6 lat. Celem imprezy jest promowanie aktywności ruchowej wśród dynamicznie rozwijających się w tym wieku dzieci, co ma bez wątpienia duży wpływ na ich zdrowie i właściwe tempo rozwoju. Wszyscy dobrze się bawili pod nadzorem wychowawców i opiekunów.
7 czerwca w Szkole Podstawowej w Mikłusach odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Człowiek jest częścią przyrody”. Tematem konkursowym było „Racjonalne wykorzystanie zasobów przyrody”.
Celem konkursu było: - rozwijanie zainteresowania otaczającą przyrodą; - rozumienie konieczności racjonalnego wykorzystywania zasobów przyrody; - dostrzeganie i rozumienie skutków działalności człowieka w środowisku przyrodniczym; - wdrażanie do oceny stanu środowiska przyrodniczego i dbałości o nie.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Celiński Piotrowicz Adrian, Karol Michaluk, Jakub Celiński przygotowywani przez p. Iwonę Popławską-Józwik
5 czerwca 2018r. uczniowie z naszej szkoły z klas IV-VII wzięli udział w Festynie Sportowo-Rekreacyjnym zorganizowanym dla uczniów Szkół Podstawowych z terenu gminy Trzebieszów. Było dużo różnych konkurencji, każdy mógł startować w swojej koronnej konkurencji min.: w biegu na 60 m, 600m, skoku w dal, skokach dodawanych, sztafecie, rzucie piłką lekarską, przeciąganiu liny, żonglerce, odbiciach piłką siatkową, w ringo.
Powered by aSc EduPage