3 września 2022 roku, w sobotnie przedpołudnie rozpoczęło się Narodowe Czytanie w gminie Trzebieszów. W tym roku współorganizatorami akcji byli Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszkówny w Celinach, Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebieszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Trzebieszowie, Koło Gospodyń Wiejskich z Gołowierzchów i Koło Gospodyń Wiejskich z Celin.
Lekturą jedenastej edycji Narodowego Czytania były ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce epokę romantyzmu. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne utwory tego cyklu zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.
W Szkole Podstawowej w Celinach poezję Adama Mickiewicza czytała pani dyrektor szkoły Agnieszka Izdebska, nauczyciele: Urszula Goławska i Marek Kisiel, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Celin oraz z Gołowierzchów oraz dzieci i młodzież z Celin i Gołowierzchów.
List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał wójt gminy Trzebieszów pan Mirosław Szekalis, który swoją obecnością uświetnił to wydarzenie. O tradycjach tej akcji w gminie Trzebieszów opowiedział Bartłomiej Bryk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebieszowie.
Uroczystość poprowadziły panie Urszula Goławska – nauczycielka SP w Celinach oraz Jadwiga Celińska – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebieszowie. Wśród gości oprócz wójta gminy Trzebieszów pana Mirosława Szekalisa, dyrektora GOK-u pana Bartłomieja Bryka pani dyrektor Agnieszka Izdebska powitała księdza proboszcza parafii Celiny Andrzeja Majchrzaka.
Niewątpliwą atrakcją tego wydarzenia było przybycie przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”, którzy zaprezentowali się w tradycyjnych strojach krakowskich.
W tegoroczne Narodowe Czytanie zaangażowało się rekordowo 5 tysięcy podmiotów. W 2023 roku lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.