We wtorek 3 października 2023 roku, w Szaniawach Poniatach odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę akcji „Mitropa”.
Zostały one zapoczątkowane udziałem przedstawicieli ze wszystkich szkół z terenu Gminy Trzebieszów w rajdzie pieszym na trasie Trzebieszów – Szaniawy Poniaty. W rajdzie udział wzięła 10-osobowa grupa uczniów z klasy VII Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach pod opieką Pani pedagog Agnieszki Roli.
Następnie o godzinie 12.00 w samo południe pod pomnikiem z pamiątkową tablicą, została odprawiona Msza święta polowa. Po Mszy świętej odbył się Apel Poległych oraz uczniowie z Szaniaw Matys zaprezentowali rys historyczny wydarzenia .
W uroczystości wzięli udział polscy parlamentarzyści: senator Stanisław Gogacz, poseł Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, przedstawiciele władz samorządowych na szczeblu województwa, powiatu i gminy. Po raz pierwszy uroczystość została zorganizowana we współpracy z samorządami związanymi z Kiełbaskami koło Starej Kornicy gdzie siły partyzanckie zostały rozbite. Obchody zostały uświetnione przez Orkiestrę Wojskową w Siedlcach oraz Kompanię Honorową 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Delegacje władz państwowych i samorządowych oraz organizacji patriotycznych złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach Matysach przygotowały część artystyczną. Po okolicznościowych przemówieniach wszyscy zostali zaproszeni na polową grochówkę.
Szkołę Podstawową w Celinach reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Oknińska, Zuzanna Karwowska oraz Krystian Rola oraz Pani Agata Kozłowska i pani Dyrektor Agnieszka Izdebska.
Nazwa akcji „Mitropa” wzięta została od nazwy wojskowo - dyplomatycznego pociągu radzieckiego kursującego na trasie Moskwa - Warszawa - Berlin. Podczas tej akcji oddział partyzancki w liczbie około 50 żołnierzy AK i WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka, pseudonim „Kurzawa” przeprowadził akcję rozbrojenia radzieckiego pociągu dyplomatycznego bez rozlewu krwi. Rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym kilku wysoko postawionych generałów i oficerów NKWD, którzy jechali z Moskwy na naradę wojskową do Warszawy. Na Dworcu Wschodnim długo czekano na rosyjską delegację, której wcześniej na bocznicę w Łukowie dowieziono nowe generalskie mundury.
Upokorzeni komuniści już 5 października po długim pościgu okrążyli siły por. Marczuka pod Kiełbaskami koło Starej Kornicy. Tam też oddziały partyzanckie zostały rozbite, zaś sam „Kurzawa” został ranny i trafił do komunistycznej niewoli, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany przez UB. Zmarł w roku 1972.