• AKTUALNOŚCI

            • ŚWIATOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

            • 26 września w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Języków Obcych. Organizatorami tego wydarzenia byli nauczyciele uczący języków obcych: pani Ewelina Karpińska i pani  Anna Bielska. Podczas wspólnego świętowania delegacje z każdej klasy zaprezentowały piosenkę w języku obcym. Ponadto uczniowie klas starszych przygotowali stoiska prezentujące różne kraje, ciekawostki o tych miejscach oraz regionalne przekąski. Tego dnia wszyscy mogli się dowiedzieć czegoś nowego na temat swojego ulubionego kraju oraz skosztować pysznych dań, które przygotowali uczniowie naszej szkoły.

            • WYCIECZKA DO SIEDLEC KLAS I- III

            • 27 września 2022r. uczniowie z klas: I, II i III wyjechali na wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia sportowe w Parku Trampolin Jumpout w Siedlcach pod kierunkiem profesjonalnego trenera oraz wychowawców  dbających o bezpieczeństwo. Uczniowie  mieli  do dyspozycji  takie atrakcje jak: basen z gąbkami, ściankę wspinaczkową oraz całą masę trampolin gwarantujących świetną zabawę!

              Następnie w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. „W pracowni Ambrożego Kleksa”. Aktorzy w oprawie fluorescencyjnej, z rekwizytami i dekoracjami aktywnymi,  w promieniach ultrafioletowych wprowadzili dzieci w barwną podróż do świata wyobraźni. Podczas  spektaklu dzieci wchodziły w interakcje z aktorami. Pan Kleks i Kaczka Dziwaczka sprawili, że cała sala tańczyła razem z nimi.  

              Zabawa w rozśpiewanej i roztańczonej pracowni Profesora Kleksa przyniosła wiele radości i wprowadziła w tajemniczy świat magii.

              Dzieci miały okazję obejrzeć pierwszy w Polsce spektakl ze światłami UV  łączącymi  różne techniki sceniczne i efekty specjalne.

              Organizatorzy: Urszula Goławska, Beata Marczak, Renata Czajka.

            • DELEGACJA Z CELIN PODCZAS 76 ROCZNICY AKCJI „MITROPA”

            • W niedzielę 25 września 2022 roku, w Szaniawach odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę akcji „Mitropa”. Zostały one zapoczątkowane mszą świętą w kościele parafialnym w Szaniawach. Następnie wszyscy uczestnicy  udali się pod Pomnik  z pamiątkową tablicą. Odbył się Apel Poległych oraz   pokaz sprzętu wojskiego i broni prezentowany przez żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. W  uroczystości wzięła też udział Orkiestra Wojskowa w Siedlcach oraz Kompania Honorowa 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Następnie delegacje złożyły kwiaty  pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach Matysach przygotowały część artystyczną. Po okolicznościowych przemówieniach wszyscy zostali zaproszeni na polową grochówkę.

              Szkołę Podstawową w Celinach reprezentowali: Maja Karwowska, Nikola Wysokińska,  Jakub Celiński – Mysław oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego pani Beata Świderska-Jaroć i pani Dyrektor Agnieszka Izdebska.

              Nazwa akcji „Mitropa” wzięta została od nazwy wojskowo - dyplomatycznego pociągu radzieckiego kursującego na trasie Moskwa - Warszawa - Berlin. Podczas tej akcji oddział partyzancki w liczbie około 50 żołnierzy AK i WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka, pseudonim „Kurzawa” przeprowadził akcję rozbrojenia radzieckiego pociągu dyplomatycznego bez rozlewu krwi. Rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym kilku wysoko postawionych generałów i oficerów NKWD, którzy jechali z Moskwy na naradę wojskową do Warszawy. Na Dworcu Wschodnim długo czekano na rosyjską delegację, której wcześniej na bocznicę w Łukowie dowieziono nowe generalskie mundury.

              Upokorzeni komuniści już 5 października po długim pościgu okrążyli siły por. Marczuka pod Kiełbaskami koło Starej Kornicy. Tam też oddziały partyzanckie zostały rozbite, zaś sam „Kurzawa” został ranny i trafił do komunistycznej niewoli, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany przez UB. Zmarł w roku 1972.

               

               

               

            • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

            • Dzień Przedszkolaka

              „Wszyscy swoje święto mają, święto mają,

              tańczą, skaczą i śpiewają, i śpiewają.

              Przedszkolaki przykład dają, przykład dają

              i też swoje święto mają, święto mają.

              Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,

              to święto Ani, Basi i Krzysia.

              W dzień przedszkolaka każdy to wie,

              bawi się z nami, kto tylko chce”

                   Co roku, 20 września świętujemy ten dzień, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Jest to dobra okazja do wspólnej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Już od samego rana panowała u nas wesoła i radosna atmosfera. Po przywitaniu się, przedszkolaki przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę. Było wesoło i kolorowo. Wszystkie przedszkolaki śpiewały swoje ulubione piosenki i brały udział w różnych zabawach integrujących całą grupę młodszą i starszą. Impreza udała się znakomicie. Przyniosła wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

                    Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach, każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają!

              Tego życzą Wam wychowawczynie: Pani Anna Niedziółka i Pani Janina Celińska-Walendowicz.

               

            • WYCIECZKA DO LUBLINA KLASA VIII

            • W dniu 20.09.2022r. uczniowie klasy VIII uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Brali udział w 62 Pokazach z Fizyki organizowanych przez Instytut Fizyki na UMCS w Lublinie. Podczas pokazów zaprezentowane zostały ciekawe doświadczenia wybranych praw i zjawisk fizycznych. W programie tegorocznych pokazów wiodą cztery tematy: elektrostatyka, płyny, ruch obrotowy, światło i oko. Naukowcy w nietypowy sposób zaprezentowali wiadomości poznawane na zajęciach fizyki w szkole. Dla nas była to zaskakująca i niezwykle ciekawa lekcja. Uczniowie odwiedzili również Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.

              Opiekun: Iwona Tchórzewska

            • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

            •            15 września dzieci z Oddziałów Przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, którego celem było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Tego dnia ubrania dzieci i nauczycielek wzbogacone zostały akcentem kropek. Dzieci obejrzały film o małej Vashti, która dzięki kropce i nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talent. Tego dnia dzieci dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Dzieci uczestniczyły także w zabawach ruchowych z kropkami, segregowały oraz przeliczały kropki. Powstało również wiele prac plastycznych z motywem kropki.  Dzień upłynął wszystkim pod znakiem wspaniałej twórczej zabawy. Zabawy zorganizowały Panie Anna Niedziółka i Janina Celińska- Walendowicz.

            • DANCE & FUN- ZAJĘCIA TANECZNE W CELINACH

            • 12 września 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach odbyły się zajęcia ruchowe przy muzyce. Wzięły w nich udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I- VI.

              Co daje dzieciom aktywność fizyczna? Są spokojniejsze, mają lepszy humor, wytrwale dążą do celu i szybciej się uczą.

              Dance & Fun to dziecięca szkółka tańca i zabawy, stworzona przez absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Na podstawie zdobytej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi opracowali oni autorski program oparty głównie na nauce tańcagier i zabaw. Przyjeżdżają oni do szkół i prezentują swoje umiejętności zachęcając dzieci do udziału w zajęciach.

              W poniedziałek w Celinach uczniowie  mieli wspaniałą poranną gimnastykę i świetnie się bawili.

            • RAJD ROWEROWY I OGNISKO NA POŻEGNANIE LATA

            • W sobotę 3 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rajdzie rowerowym do Popław. Korzystając z pięknej pogody kończącego się lata, dziewczęta                    i chłopcy z Celin i Gołowierzchów przejechali na rowerach trasę rajdu. Głównym organizatorem imprezy był ksiądz proboszcz parafii Celiny- Andrzej Majchrzak. Na mecie rajdu, w Popławach na wszystkich uczestników czekała niespodzianka. Była to Coca Cola, którą zasponsorował ksiądz proboszcz. Rodzice rozpalili ognisko a dzieci  miały okazję pobyć na świeżym powietrzu, zjeść smaczną kiełbaskę i uczestniczyć we wspólnych zabawach.

              W rajdzie udział wzięła pani dyrektor Agnieszka Izdebska.

            • NARODOWE CZYTANIE W CELINACH, W GMINIE TRZEBIESZÓW

            • 3 września 2022 roku, w sobotnie przedpołudnie rozpoczęło się Narodowe Czytanie w gminie Trzebieszów. W tym roku współorganizatorami akcji byli Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszkówny w Celinach, Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebieszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Trzebieszowie, Koło Gospodyń Wiejskich z Gołowierzchów i Koło Gospodyń Wiejskich z Celin.

              Lekturą jedenastej edycji Narodowego Czytania były  ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce epokę romantyzmu. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne utwory tego cyklu zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.

              W Szkole Podstawowej w Celinach poezję Adama Mickiewicza czytała pani dyrektor szkoły Agnieszka Izdebska, nauczyciele: Urszula Goławska i Marek Kisiel, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Celin oraz z Gołowierzchów oraz dzieci i młodzież z Celin                              i Gołowierzchów.

              List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał wójt gminy Trzebieszów pan Mirosław Szekalis, który swoją obecnością uświetnił to wydarzenie. O tradycjach tej akcji w gminie Trzebieszów opowiedział Bartłomiej Bryk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury                             w Trzebieszowie.

              Uroczystość poprowadziły panie Urszula Goławska – nauczycielka SP w Celinach oraz Jadwiga Celińska – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebieszowie. Wśród gości oprócz wójta gminy Trzebieszów pana Mirosława Szekalisa, dyrektora GOK-u pana Bartłomieja Bryka pani dyrektor Agnieszka Izdebska powitała księdza proboszcza parafii Celiny Andrzeja Majchrzaka.

              Niewątpliwą atrakcją tego wydarzenia było przybycie przedstawicieli Zespołu Pieśni      i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”, którzy zaprezentowali się w tradycyjnych strojach krakowskich.

              W tegoroczne Narodowe Czytanie zaangażowało się rekordowo 5 tysięcy podmiotów.                     W 2023 roku lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

               

            • UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            • „Im kto jest lepszym człowiekiem, lepiej do pracy przygotowanym,

               im ma większą dla drugich życzliwość, głębszą o nich troskę

              i poczucie odpowiedzialności za swoją pracę,

              tym większy zostawia ślad w duszach dzieci”

                                                   Maria Grzegorzewska

                     1 września 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny.

              O godzinie 9. 00 w kościele w Celinach odprawiona została Msza Święta a następnie odbyła się akademia w budynku szkoły. W uroczystości udział wzięli nauczyciele, uczniowie i rodzice. Był to szczególny dzień ponieważ rozpoczynała pracę  nowa Pani dyrektor Agnieszka Izdebska. Została ona powitana przez obecnych podczas inauguracji gości: Pana wójta gminy Trzebieszów Mirosława Szekalisa, radnego Rady Gminy Trzebieszów z Celin pana Mariusza Celińskiego, Pana sołtysa Celin  Pawła Karwowskiego oraz księdza proboszcza parafii Celiny ks. Andrzeja Majchrzaka. Pan Wójt wręczył Pani dyrektor list gratulacyjny i życzył wielu trafnych inicjatyw i decyzji w zarządzaniu oraz zwrócił się do uczniów, rodziców i nauczycieli z życzeniami sukcesów w nowym roku szkolnym. Pan radny Mariusz Celiński oraz sołtys Pan Paweł Karwowski złożyli gratulacje a ksiądz proboszcz Andrzej Majchrzak życzenia.

                    Pani dyrektor odczytała list Lubelskiego Kuratora Oświaty skierowany do nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców i uczniów szkół i placówek oświatowych województwa lubelskiego. W dalszej części przedstawiła nauczycieli i organizację roku szkolnego. Po zakończeniu uroczystości nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.

                    W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów uczniom, nauczycielom i rodzicom.