ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
WIOSENNE INSPIRACJE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Poniżej przedstawiam link do wiosennych inspiracji Oddziału Przedszkolnego.
Wychowawczyni Pani Urszula Goławska
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA OD MŁODSZEGO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
W tym dniu przedszkolaki w ramach projektu „Emocje”- moduł „Empatia” okazały solidarnością z osobami z trisomią 21. Włączyły się w akcje społeczną pokazując akceptację i zrozumienie dla osób niepełnosprawnych poprzez malowanie kolorowych skarpetek, wykonanie pacynek oraz chodzenie w tym dniu w dwóch różnych skarpetkach.
1
ŻYCZENIA WIELKANOCNE OD KLAS I - III
ZIELONO MI....
- 7
AKTYWNE PRZERWY
Przerwa lekcyjna to kilka minut odpoczynku między zajęciami. Do przerw można także podejść inaczej potratować je jako pretekst do realizacji wspólnego działania, które będzie nie tylko przyjemne, ale rozwinie także umiejętność współpracy.
W lutym i marcu dla klasy 2 i 3 zorganizowana została akcja "Aktywne przerwy”. Celem przedsięwzięcia było urozmaicenie uczniom wolnego czasu i zaproponowanie odrobinę ruchu. Podczas długich przerw międzylekcyjnych dzieci były zachęcane do wspólnej zabawy na sali gimnastycznej. Pomysł został z entuzjazmem odebrany przez uczniów, którzy mieli okazję wyszaleć się podczas przerwy. Dzieci chętnie uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych, takich jak: berek, murarz, grały w piłkę nożną, w dwa ognie, skakały na skakankach, wykonywały tor przeszkód. Wszyscy uczestnicy akcji byli zadowoleni z możliwości dodatkowej aktywności fizycznej.
Opracowała: Magdalena Witkowska
3
„Brzechwa dzieciom”
Dnia 9 marca 2021 roku uczniowie klasy drugiej odwiedzili młodszych kolegów z Oddziałów Przedszkolnych z akcją „Brzechwa dzieciom”. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z twórczością Jana Brzechwy i zainteresowanie poezją. W ramach zajęć przybliżona została postać słynnego poety oraz recytowane były wiersze: „Samochwała”, „Kłamczucha”, „Leń”, „Żuk”, „Tygrys”, „Na wyspach Bergamutach”. Uczniowie klasy drugiej zaprezentowali wysokie umiejętności recytatorskie i aktorskie. Zwieńczeniem akcji była rozmowa o prezentowanych wierszach i upominki dla maluchów.
Wszystkie dzieci był zadowolone, a akcję możemy zaliczyć do udanych, bo upłynęła w miłej atmosferze i dostarczył wielu emocji.
Opracowała: Magdalena Witkowska
2
1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Pamiętamy
1 marca przypada święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. Według szacunków historyków w działania powojennego podziemia zaangażowanych było nawet 180 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy walczyło z bronią w ręku. Żołnierze Wyklęci ginęli w starciach z oddziałami NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Byli torturowani i mordowani w ubeckich katowniach. Grzebano ich w bezimiennych mogiłach, bo mieli być na zawsze wyparci z pamięci.
Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć i upowszechniać wiedzę o znaczeniu ich heroicznych postaw. Ich walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest dla nas, ich spadkobierców, wzorem patriotyzmu.
Cześć ich pamięci !
Opracowanie: Małgorzata Gontarczyk
Ostatni antykomunistyczny partyzant
Antoni Dołęga, ps. „Znicz” bądź „Kulawy Antek” urodził się 1 maja 1915 r. Brał udział w Wojnie Obronnej 1939 r. oraz konspiracji niepodległościowej w szeregach Armii Krajowej. Po śmierci por. Józefa Matusza ps. „Lont” w 1951 r., "Znicz" był dowódcą antykomunistycznego oddziału działającego na terenie powiatów łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego.
Oddział został rozbity w 1955 r. Od tego momentu Dołęga ukrywał się samotnie u zaufanych gospodarzy, którzy skrywali go aż do śmierci w 1982 r. Przyjmuje się, że Antoni Dołęga był najdłużej urywającym się Żołnierzem Wyklętym w Polsce oraz ostatnim partyzantem antykomunistycznego ruchu oporu w Europie. Jego doczesne szczątki zostały ekshumowane z konspiracyjnego grobu 13 czerwca 2017 r. w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów.
Poszukiwanie grobu
Poszukiwania grobu Dołęgi latami prowadziła rodzina partyzanta. Dołęga do samej śmierci się z nią nie kontaktował się. Dopiero niedawno wnukowi siostry żołnierza - Ronaldowi Werelichowi udało nawiązać się kontakt z ludźmi, którzy ukrywali Dołęgę. Dzięki temu ustalono miejsce pochówku.
Pochowano Żołnierza Wyklętego - Antoniego Dołęgę ps. "Znicz"
Uroczystości pogrzebowe żołnierza AK i WiN, ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego, chorążego Antoniego Dołęgi ps. „Znicz”
Uroczystości pogrzebowe żołnierza AK i WiN, ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego, chorążego Antoniego Dołęgi ps. „Znicz” / Źródło: PAP / Wojciech Pacewicz
W Trzebieszowie (woj. lubelskie) pochowano najdłużej ukrywającego się żołnierza podziemia antykomunistycznego chor. Antoniego Dołęgę ps. „Znicz”, "Kulawy Antek".
– Wolna Polska przywraca dzisiaj pamięć o nich, zwraca im honor i dobre imię, przypomina ideały, którymi się kierowali. Wolna Polska, w której przyszło nam dziś żyć, to ich wielkie zwycięstwo, choć często – jak w przypadku śp. chorążego Antoniego Dołęgi – zwycięstwo pośmiertne. Wyklęci – Niezłomni Żołnierze Rzeczypospolitej – pozostawili nam wspaniałą lekcję męstwa, patriotyzmu i człowieczeństwa – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych.
"Historyczna sprawiedliwość"
List do uczestników pogrzebu polskiego bohateria skierowała również premier Beata Szydło. – Dzisiejsze wydarzenie jest wyrazem elementarnej historycznej sprawiedliwości. To ważne ogniwo wypełnienia naszego moralnego zobowiązania wobec ludzi, którzy swoim życiem dali świadectwo wierności Bogu, honorowi i ojczyźnie – napisała.
Słowa, które napisała premier Szydło wygłosiła minister Anna Maria Anders. Dodała też, że jest jej przykro, gdy czyta prasę w ostatnich dniach. – Co o nas piszą, co piszą o Polsce. To, że kilka osób może nam zrobić tak złą opinię na świecie, to jest dla mnie szokujące. Powinniśmy takie uroczystości rozgłaszać, takich ludzi chwalić, żeby pokazywać prawidłowy wizerunek Polski – stwierdziła Anders.
Źródło: Lukow24.pl,
GODZINY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
BIBLIOTEKA SZKOLNA
WYPOŻYCZENIA –
PONIEDZIAŁEK- 10.10-10.55
WTOREK - 10.10-10.55, 12.10-12.55, 13.05-13.50
ŚRODA - 8.20-9.05, 12.10-12.55
CZWARTEK - 10.10-11.55
Książki można również wypożyczać
od poniedziałku do piątku
w godzinach :
10.55-11.10 lub 11.55-12.10.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY BEZPIECZNIE NA WSI
Bezpiecznie na wsi mamy - od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy.
Więcej informacji o konkursie przedstawiamy poniżej:Doc20210215095928.pdf
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci.Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!
Termin Akcji:do 25 lutego 2021r.
Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszkówny w Celinach.
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
Informacja_na_edziennik_i_strone_internetowa.docx
TERMINY PRZEPROWADZENIA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO DO PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI I KLAS PIERWSZYCH NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Zarzadzenie_w_sprawie_rekrutacji_2021_do_klas_I_i_przedszkoli-1.pdf
Zalacznik_nr_1_-_Wniosek_o_przyjecie_kandydata_2021.docx
WNIOSEK_o_przyjecie_do_KLASY_I_z_obwodu_-2021-2022_-_DRUK.doc
WNIOSEK_o_przyjecie_do_KLASY_I_spoza_obwodu_-2021-2022-_DRUK.doc
klauzula_inf.-_rekrut._do_przedszkola__oddzialu_przedszkoln._w_szkole_podst..docx
„Moc słów”- III moduł projektu edukacyjnego pt; ”Emocje”
Grupa 3-4 latki zrealizowała III moduł projektu pt: Emocje - Moc słów. Dzięki wspaniałym opowiadaniom jakie dzieci mogły wysłuchać nauczyły się również jakich to czarodziejskich słów należy używać i w jakich okolicznościach. W grupie w kąciku emocji został również umieszczony worek z dobrymi słowami, które towarzyszyły nam przez okres realizacji modułu i zostały już z nami na stałe. Podsumowaniem realizacji III modułu była wspólna nauka piosenki "Bardzo kulturalnej".
BAL KARNAWAŁOWY KLASA I
BAL KARNAWAŁOWY KL II i KL III
- 15
BAL KARNAWAŁOWY MOP
- 17
BAL KARNAWAŁOWY OP
DZIEŃ BABCI I DZIADKA KLASA II
Są dwa takie dni w roku, że mimo zimowego miesiąca każdemu robi się cieplej na sercu - jest to święto wszystkich Babć i Dziadków. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.
Dnia 21 i 22 stycznia 2021 roku uczniowie klasy drugiej przygotowywali dla swoich dziadków plakat w kształcie serca, śpiewali piosenki oraz wykonali upominki pt. „Kompozycja w szkle”. Te dni był piękna laurką z ogromnym sercem za każde ciepłe słowo, za każdą opowiedzianą bajkę, każdą otartą łzę i za każdy wspólny dzień.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom!
Uczniowie klasy II
10
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie