23 stycznia 2023 roku uroczyście obchodziliśmy w całej Polsce 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Powstanie wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. i było największym zrywem narodowym przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Uczestniczyło w nim ponad 200 tys. osób, które wzięły udział w ponad 1,2 tys. bitwach i potyczkach. Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu. Powstanie Styczniowe stało się dla następnych pokoleń bodźcem do dalszej walki o wolność, czego skutkiem było odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej.
W Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach uczniowie uczcili tę rocznicę wieloetapowo.
W styczniu dziewczęta i chłopcy z klasy VII wzięli udział w lekcjach historii na temat powstania styczniowego.
Następnie grupa uczniów zajęła się uporządkowaniem grobu powstańca styczniowego Antoniego Ławeckiego, który znajduje się w miejscowości Gołowierzchy.
Duża grupa młodzieży z klas VII i VIII wzięła udział w konkursie „Ślady Powstania Styczniowego – historia i pamięć”. Była to inicjatywa podjęta wspólnie przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę, marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, lubelskiego kuratora oświaty Teresę Misiuk i p.o. dyrektora Filharmonii Lubelskiej Zuzannę Dziedzic.
Głównym celem konkursu było uświadomienie uczniom znaczenia Powstania Styczniowego oraz promowanie i kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego na terenie województwa lubelskiego.
Podziękowania podpisane przez Pana Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty, otrzymali:
- Pani Dyrektor Agnieszka Izdebska za przygotowanie uczniów do konkursu,
- za udział w kategorii literackiej i plastycznej:
Maja Karwowska z klasy VIII
Mateusz Mądry z klasy VIII
Filip Goławski z klasy VIII
Zuzanna Oknińska z klasy VII
Dominik Niewęgłowski z klasy VII
- za udział w jednej kategorii
Magdalena Ziemkiewicz
Zuzanna Karwowska
Łukasz Józwik
GRATULUJEMY!