W piątek 13 września 2024 r., w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzebieszowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie - Narodowe Czytanie.
Tegoroczną lekturą był "Kordian" Juliusza Słowackiego, arcydzieło polskiego romantyzmu, które w poruszający sposób ukazuje tęsknotę Polaków za wolnością i suwerennością.
W wydarzeniu uczestniczyły delegacje uczniów ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy oraz lokalni przedstawiciele władz i oświaty. Obecny był Wójt Gminy Trzebieszów, Pan Andrzej Hryciuk, , a także dyrektorzy szkół i instytucji kultury, w tym Pani Danuta Kornas, Pan Jarosław Makosz, Pan Robert Wierzejski, Pan Marek Kulpa, Pan Krzysztof Kazana oraz Pan Rafał Zdunek.
Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Agnieszka Izdebska wraz z uczniami: Zuzanną Sulej, Mają Krasuską, Michałem Celińskim oraz Jakubem Karwowskim. Do występu młodzież przygotowała Pani Małgorzata Gontarczyk- nauczycielka języka polskiego.
Mimo trudnej lektury, uczniowie poradzili sobie doskonale z tekstem, co zasługuje na wielkie uznanie. "Kordian" to utwór pełen głębokich refleksji i patriotyzmu, a młodzież wspaniale oddała jego charakter podczas wspólnego czytania. Ich zaangażowanie i zrozumienie tak wymagającego dzieła świadczy o doskonałym przygotowaniu, za które serdeczne podziękowania należą się nauczycielom i opiekunom.
Podczas wydarzenia, Pan Andrzej Hryciuk, Wójt Gminy Trzebieszów, odczytał List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, który w swoim liście podkreślił wyjątkową wartość "Kordiana" jako dramatu, który nie tylko zagłębia się w polską duszę i historię, ale również ma uniwersalne przesłanie o walce dobra ze złem. Prezydent zachęcił do refleksji nad losem Polski oraz przypomniał, że "Kordian" nadal pozostaje aktualny, inspirując do odwagi i odpowiedzialności. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólne chwile spędzone z literaturą i zaangażowanie, które uczyniło to wydarzenie tak wyjątkowym.
Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie "Kordiana" pozostanie w pamięci nas wszystkich jako chwila refleksji i dumy z polskiego dziedzictwa literackiego.