AKTUALNOŚCI
SPOTKANIE Z ŻOŁNIRZEM WOJSKA POLSKIEGO
- 64
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Egzamin ten jest przeprowadzany w dwóch terminach: głównym (maj) i dodatkowym (czerwiec). Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ponieważ nie określa się progu jego zdawalności.
4Egzamin ósmoklasisty 2025 potrwa trzy dni. W pierwszym dniu, czyli we wtorek 13 maja, o godzinie dziewiątej, uczniowie rozpoczęli pisanie egzaminu z języka polskiego. W drugim dniu, w środę - 14 maja, będzie egzamin z matematyki. W trzecim dniu, w czwartek - 15 maja, będzie egzamin z języka obcego nowożytnego.
W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 21 uczniów. Mocno trzymamy kciuki życząc im jak najlepszych wyników!
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Wycieczka do Sejmu RP na zaproszenie Posła Pana Sławomira Skwarka to wyjątkowa przygoda dla uczniów, którzy mogą lepiej zrozumieć funkcjonowanie polskiej demokracji i pracy parlamentarzystów.
59W dniu 12 maja 2025r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Warszawy.
Na zaproszenie Posła RP Pana Sławomira Skwarka odwiedzili Sejm. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej to miejsce, w którym historię Polski tworzy się na naszych oczach. To tu podejmowane są decyzje mające bezpośredni wpływ na życie każdego obywatela naszego kraju. Wizyta w parlamencie to doskonała lekcja edukacji obywatelskiej, ale także unikalna okazja do zobaczenia polskiej polityki od środka
Drugim punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Dzieci odwiedziły te miejsca, w których występowali nasi najlepsi piłkarze: Robert Lewandowski, Kamil Glik, Arkadiusz Milik, Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek, Wojciech Szczęsny i inni. Wspinały się, aby podziwiać widoki z największego w Polsce stadionu i siedziały w miejscu gdzie odpoczywają piłkarze przed meczem. Wszystkim podobały się szatnie piłkarzy i jacuzzi, z których korzystają po rozegranych meczach. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że jest na stadionie kaplica wielowyznaniowa i że można na takim obiekcie organizować wiele imprez sportowo - kulturalnych.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Agata Kozłowska, Monika Sidor oraz Iwona Tchórzewska.
KONCERT W GOK W TRZEBIESZOWIE
- 61
Podczas obchodów XXII Tygodnia Bibliotek, Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebieszowie zorganizowała koncert zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach oraz ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach-Matysach.
Koncert był nie tylko muzyczną ucztą, ale także formą edukacji i promocji czytelnictwa. Tematyka utworów skupiała się wokół książek, biblioteki oraz mądrego spędzania czasu — z dala od ekranów telefonów i telewizorów, za to bliżej książek i ruchu na świeżym powietrzu.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w koncercie, śpiewając refreny, klaskając i bawiąc się przy energicznej muzyce zespołu. Proste, łatwe do zapamiętania teksty, w połączeniu z atrakcyjną oprawą muzyczną i ważnym przesłaniem, idealnie trafiły w gusta młodej publiczności. Zespół, znany z bogatej dyskografii obejmującej zarówno płyty dla dzieci, jak i dla dorosłych, po raz kolejny udowodnił, że potrafi łączyć rozrywkę z edukacją na najwyższym poziomie.
Szczególnie zapadł w pamięć fragment jednej z piosenek:
“Książki są naszym najlepszym przyjacielem, nie zdradzą, nie wyśmieją, a nauczą wiele (…) czytanie jest dla głowy, jak deser dla brzucha…”.
To piękne przesłanie z pewnością zostanie z dziećmi na długo i — mamy nadzieję — zachęci je do częstszych odwiedzin w bibliotece.
To był fantastyczny koncert – pełen radości, śmiechu i wspólnej zabawy. Dziękujemy Pani dyrektor GOK za zaproszenie oraz za muzyczną lekcję o sile książki i biblioteki.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM PO AFRYCE
Robert Gondek korzystając z posiadanej wiedzy o Afryce, górach, fotografii i przyrodzie, a także z ogromnego doświadczenia w prowadzeniu profesjonalnych spotkań podróżniczych spotyka się z młodzieżą w całej Polsce.
2W dniu 9 maja 2025r. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebieszowie zaprosiła uczniów naszej szkoły na spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem. Opowiedział on o Afryce i swoich podróżach po tym kontynencie. Nie zabrakło zdjęć, filmów, barwnych historii i pięknych pamiątek.
Uczniowie czterech klas Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach: IV, V, VI, VII pojechali na wycieczkę do Trzebieszowa na to spotkanie.
Robert Gondek urodził się w 1976 roku. Z wykształcenia jest ekonomistą, a z zamiłowania podróżnikiem, fotografem i pasjonatem Afryki. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Od 2008 roku realizuje projekt pt. „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Jego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Do sierpnia 2020 roku udało mu się odwiedzić 20 państw w Afryce. Za konsekwencję w realizacji projektu został wyróżniony podczas festiwalu podróżniczego Kolosy 2016 w Gdyni w kategorii „Wyczyn roku”.
W swojej dzisiejszej prezentacji Robert Gondek pokazał uczniom Afrykę - kontynent, po którym od lat podróżuje. Uczniowie zobaczyli zdjęcia i filmiki przedstawiające lwy, słonie, hipopotamy, goryle i szympansy. Na zakończenie była możliwość nabycia książek, zdjęć, a także figurek przedstawiających afrykańską faunę.
Dzieci doskonale się bawiły słuchając, z wypiekami na twarzach, barwnych historii. Po spotkaniu przyszła pora na wspólną fotografię z podróżnikiem.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Monika Sidor, Ewelina Karpińska oraz Małgorzata Gontarczyk.
Dziękujemy Pani Alicji Majewskiej- dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebieszowie za współpracę w organizowaniu spotkań z ciekawymi ludżmi!
REALIZACJA PROJEKTU "AKTYWNY DO KWADRATU 2025"
Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło nabór do projektu „Aktywny do Kwadratu” w ramach „Aktywnej Szkoły”, który ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Program ten oferuje bezpłatne zajęcia sportowe w szkołach podstawowych.
1Miło nam jest poinformować, że nasza szkoła złożyła wniosek i została zakwalifikowana do realizacj projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki "Aktywny do kwadratu". Od 1 marca 2025 roku realizowane są zajęcia dla uczniów.
Program umożliwia dzieciom i młodzieży udział w dodatkowych zajęciach sportowych poza lekcjami WF. Różnorodne dyscypliny oferowane są w atrakcyjnych formach, dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci oraz młodzieży szkolnej.
Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu dla klas młodszych i starszych. Trwają 60 minut. Realizowane będą w sesji wiosennej od marca do czerwca oraz w sesji jesiennej od września do listopada.
Aktywny do Kwadratu to ciekawe treningi z wykwalifikowanym nauczycielem wychowania fizycznego- Panią Moniką Sidor, podczas których uczniowie zyskują szansę na:
• rozwijanie swoich pasji i umiejętności,
• dbanie o sprawność fizyczną i zdrowie,
• zacieśnianie relacji z rówieśnikami,
• alternatywną i aktywną formę spędzania wolnego czasu,
• budowanie kompetencji w zakresie pracy w grupie, organizacji czasu, działania zespołowego,
• redukcję stresu oraz agresji poprzez sport,
• budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.
„Aktywny do kwadratu” realizowany jest w ramach programu „Aktywna Szkoła”. To największy w historii program aktywizacyjny mający na celu stworzenie warunków do udostępnienia szkolnej infrastruktury sportowej i aktywizacji społeczności lokalnych. Aktywna Szkoła stanowi wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej. Nadrzędnym celem jest popularyzowanie aktywności fizycznej wśród społeczeństwa, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Ministerstwo Sportu i Turystyki roku przeznaczyło na program 335 mln zł.
OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY
Sprawdzian trzecioklasisty jest narzędziem oceny, które pomaga zarówno nauczycielom, jak i uczniom oraz ich rodzicom w monitorowaniu postępów w nauce i identyfikacji obszarów do dalszego rozwoju.
3Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
8 maja 2025r. odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Składał się z dwóch części podstawowych – języka polskiego i matematyki oraz z jednej części dodatkowej – przyrody .
Sprawdzian w takiej formie to podsumowanie etapu edukacji wczesnoszkolnej, które dostarczy uczniom niezbędnych wskazówek do dalszej nauki i zmotywuje do kolejnych szkolnych wyzwań.
Życzymy uczniom klasy III jak najlepszych wyników i miłych wspomnień.
EDUKACJA ROWEROWA. KAMPANIA NA RZECZ POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA DZIECI W RUCHU DROGOWYM.
Działania edukacyjne w ramach projektu „Edukacja rowerowa 2.0. Kampania na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym” finansowane są ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030. Łącznie przeprowadzono 34 zajęcia edukacyjne obejmujące teorię w szkołach, praktykę i egzaminy holenderskie w ruchu drogowym.
38Szkoła Podstawowa w Celinach wzięła udział w Projekcie Fundacji Mobilności Aktywnej pt. „Edukacja rowerowa 2.0. Kampania na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym” sfinansowano ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na latach 2021–2030.
Celem zajęć jest upowszechnianie wiedzy i świadomości uczniów w zakresie umiejętności bezpiecznego poruszania się na rowerze, znajomości przepisów ruchu drogowego oraz promowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej poprzez zachęcenie ich do codziennego jeżdżenia rowerem. Jest to też rozwinięcie szkolenia na kartę rowerową.
W ramach tej kampanii 7 maja 2025r. uczniowie klasy V pod kierunkiem Pani Iwony Tchórzewskiej i przedstawiciela Fundacji Mobilności Pana Michała Wolnego wzięli udział w zajęciach teoretycznych w formie prezentacji multimedialnej w klasie, gdzie poznali:
• zasady bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym,
• przepisy prawa obowiązujące rowerzystów,
• infrastruktura rowerowa i drogowa,
• idea zrównoważonego transportu i znaczenie roweru jako środka transportu w mieści.
Następnie odbyły się praktyczne zajęcia bezpiecznej jazdy rowerem w ruchu drogowym podczas, których uczniowie na swoich rowerach ćwiczyli umiejętność:
• przygotowania roweru do drogi,
• sprawdzenia stanu technicznego roweru,
• ćwiczenia koordynacji ruchowej przy szkole,
• przejazd grupą uczniów po wybranych rozwiązaniach infrastruktury drogowej i rowerowej,
• poznawanie w praktyce zasad ruchu drogowego,
• unikanie zagrożeń i ocena sytuacji na drodze,
• indywidualne ćwiczenia na skrzyżowaniach i przejazdach dla rowerów.
Wielu uczniów przyjeżdża do szkoły rowerem. Udział w projekcie ma zwiększyć ich wiedzę i umiejętności a tym samym wpłynąć na bezpieczeństwo w drodze do szkoły.
KONCERT ZESPOŁU „MAŁA ORKIESTRA DNI NASZYCH”
Wykonawcy zaprezentowali utwory muzyczne mówiące o najważniejszych sprawach w relacji człowiek – przyroda: o marnowaniu jedzenia, o smogu, o segregacji odpadów, wreszcie o uzależnieniu od smartfonów. Mądre i niebanalne teksty, oraz melodyjne kompozycje wprawiły w zachwyt młodszą jak i straszą publiczność
31Dnia 7 maja 2025 r. mieliśmy przyjemność kolejny raz gościć Małą Orkiestrę Dni Naszych.
Artyści zaprezentowali koncert zatytułowany „Wiosna”. Przybliżył on dzieciom pojęcia tj. emocje, miłość, przyjaźń, smutek, radość.
Zaprezentowane utwory spodobały się wszystkim uczniom i przedszkolakom. Dzieci chętnie włączyły się do zabawy: śpiewały piosenki, wyklaskiwały rytmy. Słyszały na żywo brzmienie instrumentów, a także miały okazję samodzielnie na nich zagrać. Na twarzach dzieci gościł uśmiech, a ich śpiew słychać było w całej szkole.
To był niezwykły koncert i z niecierpliwością wyczekujemy następnego spotkania. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!
AKCJA "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY" W WORD BIAŁA PODLASKA
Miasteczko ruchu drogowego przy bialskim WORD to nowoczesna inwestycja, dostosowana do potrzeb regionu. Nasze bezpieczeństwo na drodze i w jej obrębie jest uzależnione od wielu czynników. Dzięki wizualizacji i edukacji potrafimy przewidzieć każdą, nawet najbardziej nietypową sytuację, która może ocalić zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.
776 maja 2025r. uczniowie klasy IV wraz z opiekunami Panią Iwoną Tchórzewską i Panią Marleną Świątkowską byli w Miasteczku Ruchu Drogowego przy WORD w Białej Podlaskiej.
Jest to doskonałe miejsce, gdzie w praktyczny sposób dzieci poznały zasady ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze.
Miasteczko ruchu drogowego to wydzielony plac z kompleksem obiektów:j ezdnie przejścia, przejazdy, skrzyżowania, w tym z ruchem okrężnym, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przeznaczony do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia pieszych i rowerzystów oraz do praktycznej nauki jazdy na rowerze . Na koniec pobytu w WORD wszyscy uczniowie pozytywnie zdawali egzamin na kartę rowerową.
Gratulujemy!
XII TURNIEJ WIEDZY O GMINIE TRZEBIESZÓW I POWIECIE ŁUKOWSKIM
Konkursy dotyczące historii i geografii lokalnej zwiększają świadomość lokalnej tożsamości – uczniowie poznają historię swojego regionu, jego kulturę i znaczenie w szerszym kontekście historycznym.
5Dnia 6 maja 2025 roku uczennice naszej szkoły: Alicja Karwowska i Maja Mościcka wzięły udział w XII Turnieju Wiedzy o Gminie Trzebieszów i Powiecie Łukowskim. Wydarzenie było organizowane pod patronatem Wójta Gminy Trzebieszów.
Celem konkursu było:
- popularyzacja dziedzictwa kulturowego regionu,
- rozwijanie zainteresowań historią, przyrodą i tradycją Gminy Trzebieszów i Powiatu Łukowskiego,
- kształtowanie więzi z miejscem zamieszkania,
- integracja społeczności lokalnej.
Turniej skierowany był do uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych. Uczestnicy rywalizowali w dwuosobowych drużynach, rozwiązując test wiedzy oraz zadania dotyczące lokalnych miejscowości i herbów.
Wydarzenie to była doskonałą okazją do integracji środowiska szkolnego oraz popularyzacji wiedzy o Gminie Trzebieszów i Powiecie Łukowskim.
PIESZY RAJD PRZEDSZKOLAKÓW Z OKAZJI ŚWIĘTA NARODOWEGO TRZECIEGO MAJA
Święto Konstytucji 3 Maja to doskonała okazja, aby w przedszkolu przybliżyć dzieciom historię Polski i wartości patriotyczne. Można to zrobić w sposób dostosowany do ich wieku, poprzez zabawę i twórcze aktywności.
65W dniu 29.04.2025 dzieci z grupy Biedronek i Pszczółek pod opieką swych wychowawczyń Pani Beaty Marczak, Izabeli Zabłockiej oraz Izabeli Wróbel wybrały się na pieszy rajd terenowy do Brzozowicy, z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Wydarzenie zorganizowano we wspoółpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Trzebieszowie- Panem Rafałem Zdunkiem oraz Panią Alicją Majewską.
Przebiegło ono w wyjątkowo radosnej i patriotycznej atmosferze. Przedszkolaki przemierzając leśne tereny i niosąc biało - czerwone flagi odkrywały piękno przyrody oraz miały możliwość poznania historii związanej z tym regionem. Nie zabrakło również poczęstunku, konkursu wiedzy patriotycznej i momentów integracji przy wspólnych zabawach i rozmowach.
Rajd był doskonałą okazją do uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury i zdecydowanie należał do udanych. Przedszkolaki wróciły pełne radości i pozytywnych wrażeń.
Dziękujemy przedstawicielom Gminnego Ośrodka Kultury za współpracę w organizowaniu wydarzeń historycznych!
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
Celem turnieju było promowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz popularyzacja wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży.
39W dniu 25 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, skierowany do uczniów szkół podstawowych.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny pod opieką Pani Iwony Tchórzewskiej.
W skład reprezentacji szkoły wchodzili:
Borkowski Piotr.
Kurowski Maciej
Karwowska Maja
Kowieska Alicja
Kowieska Natalia
Matejek Patryk
Domański Bartosz
Turniej został zorganizowany przez Policję Łukowską oraz Powiat Łukowski, kontynuując tradycję wspierania edukacji w zakresie bezpieczeństwa na drogach.
Celem zawodów było promowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz popularyzacja wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży.
Uczestnicy zmierzyli się z testem wiedzy teoretycznej, a także z zadaniami praktycznymi, takimi jak jazda na rowerze po torze przeszkód oraz udzielanie pierwszej pomocy.
Turniej przebiegł w atmosferze zdrowej rywalizacji, a najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, które w imieniu Powiatu Łukowskiego wręczył Jerzy Siwiec – Sekretarz Powiatu.
KONKURS "KOLOROWA SKARPETKA"
21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem święta są kolorowe skarpetki nie do pary oznaczające niedopasowanie społeczne i genotypowe z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
W ramach jedności z osobami z Zespołem Downa uczniowie klas I-III wykonali kolorowe skarpetki.
Nazwa "ZESPÓŁ DOWNA" pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Haydona Downa. Lekarz ten był znany z pracy wśród dzieci umysłowo chorych. Po raz pierwszy opisał Zespół Downa w 1862 roku, uznając go za odrębny rodzaj niepełnosprawności umysłowej.
Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę kolorowe skarpetki, reszta uczestników dostała drobne upominki w ramach nagrody pocieszenia. Organizatorem konkursu był psycholog szkolny- Pani Justyna Satner.
TYSIĄCLECIE KORONY POLSKIEJ
Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego ma miejsce w 2025 roku, upamiętniając wydarzenie z 1025 roku, kiedy to Bolesław Chrobry został pierwszym królem Polski. Koronacja miała ogromne znaczenie, ponieważ podniosła Polskę do rangi królestwa i umocniła pozycję Bolesława jako szanowanego władcy w Europie.
9W niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku Polska będzie świętować wyjątkową rocznicę – 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Obchody rozpoczną się w piątek uroczystym Zgromadzeniem Parlamentarnym w Gnieźnie – miejscu symbolicznego początku polskiej państwowości.
Następnie świętowanie przeniesie się w niedzielę do Warszawy, gdzie odbędzie się wielkie wydarzenie plenerowe Tysiąclecie Korony Polskiej.
W programie znajdą się m.in. rekonstrukcje historyczne, interaktywne warsztaty, parada historyczna oraz koncert finałowy z udziałem największych gwiazd i pokazem dronów.
W Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszkówny w Celinach uczniowie klasy VI pod kierunkiem Pani Agnieszki Izdebskiej na lekcjach historii realizowali projekt edukacyjny „Tysiąclecie korony polskiej”.
Efekty ich pracy zostały zaprezentowane społeczności szkolnej w piątek 25 kwietnia 2025 r.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH
1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany potocznie Świętem Pracy oraz 19 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą,3 maja świętujemy 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, 8 maja to Narodowy Dzień Zwycięstwa.
3924 kwietnia 2025 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy: I, IV i VI pod kierunkiem p. Urszuli Goławskiej i p. Marleny Świątkowskiej przygotowały montaż słowno-muzyczny. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu państwowego - „Mazurka Dąbrowskiego”, który tego dnia brzmiał bardzo uroczyście. Następnie uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które przypominały o losach naszej ojczyzny.
Podczas uroczystości przypomniano także definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia Konstytucji z 1791 r.. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zaprezentowano również postacie osób, które brały udział w pracach nad utworzeniem Konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia.
Wszystko odbyło się w pięknej scenerii – wspaniała dekoracja w barwach biało-czerwonych oraz odświętnie ubrani uczniowie.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
POZDROWIENIA ZE SZKOŁY W JABŁONCE- BORY
Uczniowie ze szkoły w Jabłonce-Bory przesyłają życzenia dla naszej placówki.
Do Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszkówny dotarła przesyłka zawierająca plakat oraz pozdrowienia i życzenia dla naszych uczniów z okazji realizacji ogólnopolskiego projektu „Listy do Ziemi” ze Szkoły Podstawowej w Jabłonce –Bory, gmina Jabłonka, powiat nowotarski, województwo małopolskie.
Projekt „Listy do Ziemi” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy piszą listy, w których zachęcają dorosłych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Listy są pisane na specjalnym papierze z makulatury, a akcja obejmuje lekcje tematyczne, konkursy i wystawy.
Udział w takich projektach może być bardzo wartościowy. Dzieci uczą się odpowiedzialności za planetę, rozwijają kreatywność i zdobywają wiedzę na temat ekologii. Dodatkowo, takie działania mogą inspirować dorosłych do zmiany nawyków i podejmowania proekologicznych decyzji.
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za pozdrowienia i życzymy udziału w wielu wspaniałych inicjatywach na rzecz ochrony naszej planety Ziemi.
SZKOŁA Z CELIN W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE MATEMATYCZNYM Z AI
Sztuczna inteligencja (AI) ma ogromny potencjał w edukacji.
1Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszkówny w Celinach zakwalifikowała się do projektu rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a realizowanego przez Politechnikę Warszawską – Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej: „Wsparcie edukacji matematycznej z użyciem narzędzia AI zeszyt.online”.
W województwie lubelskim projekt koordynowany jest przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie narzędzia AI zeszyt.online do podniesienia skuteczności nauczania matematyki w szkołach podstawowych dla dzieci i młodzieży oraz organizacja szkoleń dla nauczycieli szkół podstawowych z zakresu wykorzystania narzędzia AI zeszyt.online.
Koordynatorem projektu w naszej szkole jest Pani Iwona Tchórzewska, która uczestniczyła w szkoleniu stacjonarnym oraz on-line i rozpocznie jego wdrażanie w klasie IV.
Przedmiot przedsięwzięcia wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025, przyjęte na podstawie art. 60 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
Zeszyt.online to wykorzystujący sztuczną inteligencję polski system wspierający naukę matematyki.
- Do użytkowania platformy wystarczy przeglądarka internetowa.
- Po zalogowaniu uczeń dostaje zadania, dostosowane do jego aktualnych umiejętności, a te są na bieżąco weryfikowane na podstawie wykonywanych ćwiczeń.
- Uczeń nie otrzymuje gotowej odpowiedzi, tylko pomoc, która pobudza myślenie i wspiera w samodzielnym znajdowaniu prawidłowych rozwiązań.
Sztuczna inteligencja (AI) ma ogromny potencjał w edukacji. Może wspierać nauczycieli, personalizować naukę dla uczniów i pomagać w zarządzaniu administracyjnym szkołami. AI może dostosowywać materiały dydaktyczne do indywidualnych potrzeb uczniów, co może zwiększyć efektywność nauczania.
Wczesne zapoznanie dzieci z podstawami AI może rozwijać ich zainteresowanie technologią i naukami ścisłymi, a także przygotować je do przyszłości, w której AI będzie odgrywać coraz większą rolę.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w nauczaniu matematyki może przynieść wiele korzyści:
- Personalizacja nauki: AI może dostosowywać zadania i materiały dydaktyczne do indywidualnych potrzeb uczniów, pomagając im lepiej zrozumieć trudne zagadnienia.
- Interaktywność: Programy z AI mogą oferować interaktywne ćwiczenia i gry, które angażują uczniów i sprawiają, że nauka staje się bardziej atrakcyjna.
- Analiza postępów: AI może monitorować postępy uczniów i dostarczać nauczycielom szczegółowe raporty, co pozwala na szybką identyfikację obszarów wymagających dodatkowej uwagi.
- Wsparcie dla nauczycieli: AI może pomóc nauczycielom w przygotowywaniu materiałów dydaktycznych i zarządzaniu klasą, co pozwala im skupić się na indywidualnym wsparciu uczniów.
MISJONARZ Z RWANDY W CELINACH
Opowieści o trudach życia dzieci w Afryce uczą współczucia i wrażliwości na potrzeby innych.
2414.04.2025roku odwiedził nas misjonarz z Rwandy ks.Roman Rusinek, który od 30 lat zajmuje się ochroną najuboższych dzieci w Afryce.
Uczniowie z klas I-III wysłuchały opowieści o życiu dzieci, które każdego dnia przemierzają kilka kilometrów piaszczystej drogi niosąc baniaki na swych małych dziecięcych głowach w poszukiwaniu kilku litrów wody. Uczęszczają one pod opieką księdza do szkoły, jednak bycie uczniem w Afryce nie jest takie proste.
Afrykańscy uczniowie wszystkiego uczą się na pamięć w czasie lekcji, gdyż nie posiadają książek, za zeszyt wystarczyć musi mała tablica kredowa.
Śpią one na klepisku, czasami za łóżko służy im skóra zwierząt głównie kozy. Dzieci w Afryce jedzą raz dziennie papkę przypominającą naszą kaszę manną, a największym bogactwem dla naszych braci z tego kontynentu jest Krowa, gdyż daje nie tylko mleko, ale w chłodne dni ogrzewa małe domki.
Historia głodujących w Afryce uczy nas pokory do życia i pokazuje jak wielkim szczęściem jest posiadanie kochających nas rodziców, pełnego talerza oraz możliwość nauki ze szkolnych podręczników.
Spotkanie z misjonarzem, takim jak ten, który przybył z Rwandy, może być niezwykle ważne dla uczniów.
- Rozszerza horyzonty: Dzieci mają okazję dowiedzieć się o życiu w odległych miejscach i realiach, które są zupełnie inne niż ich codzienność. Pozwala to na lepsze zrozumienie innych kultur i problemów globalnych.
- Zainspiruje do działania: Uczniowie zostają zmotywowani do podejmowania działań, takich jak wsparcie charytatywne czy wolontariat.
- Przekazuje wartości: Misjonarze często dzielą się uniwersalnymi wartościami, które mogą kształtować młodych ludzi, jak wdzięczność, pokora czy umiejętność radzenia sobie z trudnościami.
Archiwum Aktualności